Kedvezőbbnek ítélték meg júniusban a magyar gazdaság jelenlegi helyzetét és kilátásait a szakértők, mint egy hónappal korábban, viszont jelentős forintesésre számítanak – derült ki a német ZEW intézet és az Erste Bank közös felméréséből.
A felmérés során megkérdezett 49 elemző, pénzügyi szakember nettó 37,5 százaléka nevezte jónak a magyar gazdaság jelenlegi helyzetét, ez 23,2 százalékpontos javulás az egy hónappal ezelőtti helyzethez képest. A kilátások nettó 18,6 százalék szerint jók, ami 9 százalékpontos emelkedést jelez.
A felmérésben a forint volt az igazi vesztes májushoz képest: 7,7 százalékponttal, nettó 12,5 százalékra emelkedett az euróval szemben hat hónapos időtávon forintleértékelődést váró szakértők aránya. Ez még 313-315 forint közötti euróárfolyam között történt.
Emlékezetes, hogy múlt pénteken 322 forint közelébe lőtt ki az euró/forint keresztárfolyam a Brexit-szavazás hatására, s péntek estére 317,7 forintig csúszott csak vissza az euró árfolyama. A forint megítélésének romlása azért kedvezőtlen előjel, mert a felmérésnek ez a része inkább előrejelző erővel bírt az elmúlt években.
A régiós devizák közül egyedül a zloty esetében vártak euróval szembeni erősödést a szakértők.