Nagy a felháborodás Miskolcon a Szendrei utcában, mert a lakók szerint a Miskolci Ingatlangazdálkodó Zrt. (MIK) jogtalanul akarja kiköltöztetni őket – számolt be az Észak.hu. Márpedig ebben a házban elég sok család kerülhet bajba.
Hiába fizetett, felbontották a szerződését
A tudósítónak egy idősebb asszony például arról számolt be, hogy hiába fizette be a tartozásait, az ingatlankezelő megszüntette a bérleti jogát, s mellé felemelték a lakbérét is, majdnem 40 ezer forintra. Akkor, amikor egyébként 36 ezer forint a jövedelme. S mivel ezt már végképp nem tudta fizetni, már 600 ezer forintnyi tartozása gyűlt össze.
A lakó beszámolója szerint a MIK-nél azt mondták neki, április végén el kell hagynia a házat, s ha kell, karhatalommal vezettetik el.
Inkább felrobbantja a házat
Egy másik asszonynak nem volt tartozása, de mivel 95-ben elhunyt a férje, akinek nevén volt az albérlet, vele már nem akarnak szerződést kötni. A cserébe felajánlott garzon bérleti díját meg nem tudta volna fizetni – mesélte a lapnak.
Azt is hozzátette, nem megy el, ha ki akarják lakoltatni, inkább felrobbantja a házat.
Szanálni akarják?
Egy fiatalember azt mondta a helyszínen, az igazság az, hogy szanálni akarják (az eléggé leromlott állapotban lévő) házat. És akit csak lehet, cserelakás nélkül akarnak kitenni.
Olvasónk, aki figyelmünkbe ajánlotta a cikket azt írta, áldatlan állapotok vannak a lakásokban. Ő pedig úgy hallotta, hogy esetleg bevásárlóközpont lesz a ház helyén.
Ezekre is rákérdeztünk a MIK-nél, meg arra is, lesz-e valamilyen kompromisszumos megoldás. Cikkünk megjelenése után a következő válasz érkezett a cégtől:
“Az említett ingatlan ugyan rendkívül rossz műszaki állapotú és alacsony komfortfokozatú, de azok, akik fizetik az állapotoknak megfelelő alacsony bérleti díjat, továbbra is lakhatnak a Szendrei utcai bérlakásokban, mivel azok még egy ideig alacsony komfortfokozatú bérleményként üzemeltethetők. Azoknál viszont, akik tartozást halmoztak fel, a tartozás miatt megszűnt a bérleti jogviszony. A felmondott jogviszonyok helyett új jogviszonyokat kötni erre az ingatlanra már nem lehetséges, mivel az ingatlan gazdaságtalan üzemeltetése és állapota miatt jövőre bontásra kerül.”
Évente egyébként mintegy 250-300 családot lakoltatnak ki Magyarországon.