Gazdaság

Ilyen adókedvezmény még nem volt a cégeknek Magyarországon

Varga Jennifer / 24.hu
Varga Jennifer / 24.hu

Régóta várt lehetőséget vezetett be a jogszabályalkotó 2024. január 1-jével, amely alapján a K+F tevékenységet végző cégek akár pénzvisszatérítésben is részesülhetnek az adóhatóságtól. Ilyen adókedvezményre eddig még nem volt példa Magyarországon, de sokan még mindig nem tudnak róla – hívta fel a figyelmet a Niveus Consulting Group partnere, Bagdi Lajos.

Az új típusú K+F adókedvezmény lényege, hogy teljes mértékben csökkentheti az adott évi társasági adót, továbbá a fel nem használt összeget akár vissza is lehet igényelni az adóhatóságtól. A cégek a felmerült K+F költségeik után számolt, fel nem használt adókedvezménnyel a következő három évben tovább csökkenthetik társasági adójukat és ami extra, hogy a fel nem használt adókedvezmény összegét visszakérhetik a NAV-tól. A visszaigényelhető összeget a társasági adóbevallásban kell majd feltüntetni, és az adóhatóság legkésőbb a bevallás évének utolsó napjáig kiutalja azt – magyarázta a szakértő.

Ez az adókedvezmény azért nem ismeretlen, számos ország már évek óta működtet hasonló rendszert (pl. Franciaország, Belgium, Ausztrália). Részben ennek is köszönhető, hogy a globális minimumadó bevezetésével párhuzamosan Magyarország is beépítette ezt az adókedvezményt 2024-től, amely teljes mértékben elismertethető a globális minimumadó kalkulációja során.

Az új típusú adókedvezmény főként azon cégeknek lehet kedvező, amelyeknek nincs és várhatóan nem is lesz annyi társasági adójuk, amennyivel szemben a korábbi – és továbbra is fennálló – K+F adóalap kedvezményt elszámolhatják. Ilyenek például a K+F intenzív vállalkozások, vagy az egyéb jelentős társasági adókedvezményeket (például fejlesztési adókedvezmény, energiahatékonysági adókedvezmény, stb.) alkalmazó cégek.

Ugyanakkor fontos, hogy alapos számítást (modellezést) végezzenek a K+F adókedvezményt felhasználni kívánó cégek, ugyanis az új típusú K+F adókedvezmény alkalmazásával nem élhetnek a helyi iparűzési adóban és a szociális hozzájárulási adóban elérhető K+F típusú kedvezményekkel a cégek, mindazonáltal gyakorlati példák azt mutatják, hogy kifejezetten megérheti az új K+F adókedvezményt alkalmazni, akár duplázódhat is az adómegtakarítás – emelte ki Bagdi Lajos.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik