Gazdaság

A horvátok börtönnel fenyegetik Hernádit, 2011 óta Bakuba vezethetett az első hivatalos külföldi útja

MTI
MTI

Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója a múlt héten Rovshan Najaffal, a Socar elnökvel tárgyalt Azerbajdzsánban a további, közös szénhidrogén-kutatási lehetőségek feltárásáról.

A Mol közleménye még a szaksajtó ingerküszöbét is alig elérte el, pedig a bakui út lehetett Hernádi első hivatalosan is bejelentett külföldi céges útja, mióta a horvát hatóságok korrupciós pénz kifizetésével gyanúsították meg az INA felvásárlásával kapcsolatban.

A Népszava szerint a cégvezér ügyvédei tanácsára azóta leginkább belföldön próbálta megelőzni, hogy börtönbe csukják.

A korrupciós vizsgálatokra szakosodott horvát ügyészség, az Uskok 2011 óta rendszeresen kérte Magyarországtól Hernádi Zsolt kiadatását. A hazai hatóságok, többek között a cégvezér tíz évvel ezelőtti, magyarországi, jogerős bírósági felmentésére hivatkozva, megtagadták a kiadatást.

Bár Hernádi Zsolt védői ezután arra hivatkozva támadták a zágrábi eljárást, hogy egy jogerős döntés másutt sem bírálható felül, a zágrábi testületek ezt figyelmen kívül hagyva szabtak letöltendő börtönbüntetést Hernádi Zsoltra. A kenőpénz elfogadás miatt Ivo Sanader egykori horvát miniszterelnök máig a remetineci börtönben ül.

A Mol álláspontját ugyanakkor más, egybevágó, úgynevezett választott bírósági ítéletek is alátámasztják. Legutóbb két éve a washingtoni székhelyű Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja mondta ki, hogy Hernádi Zsolt az ügyben nem követett el semminemű bűncselekményt.

Bár akadhattak kivételek: a régi Origo 2015-ben bécsi tárgyalásokról kapott fülest, az egykori Népszabadság pedig a horvát ügyekhez kapcsolódó nemzetközi eljárások miatti, külön engedélyezett utakról értesült, és a cégvezérről a dunaszerdahelyi Mol Arénában a helyi FC DAC futballcsapat VIP-páholyában is készültek fotók, az MTI archívumában 15 évvel ezelőttről származik az utolsó olyan hír, amelyben a Mol-vezér külföldi útjáról emlékeznek meg. Az akkori látogatás épp az INA irányítás-átvételéről szólt. Korábban viszont rendszeresen járt külföldre többek között hivatalos kormánydelegáció tagjaként is.

A lap szerint Hernádi Zsolt, ha az ügyről kérdezik, általában úgy fogalmaz, hogy a magyar tájak is szépek. Az olajcég a Népszava megkeresésére annyit közölt, hogy „a Mol-csoport és annak elnök-vezérigazgatója minden esetben betart minden jogszabályt”. Azerbajdzsán magyarországi nagykövetsége, az Uskok horvát ügyészség, a zágrábi Legfelsőbb Bíróság és az Interpoltól azonban nem válaszolt a feltett kérdésekre.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik