De a bírók és az ügyészek sem elégedettek. Az ügyvéd szerint az igazságszolgáltatás színvonalát gyengíti, ha nem becsülik meg a bírákat, ezért egyetért azzal, hogy a szakma az Európai Bizottságon keresztül próbálja elérni a magyar kormánynál a fizetésük rendezését.
Gerő Tamással arról is beszéltünk, hogy a polgári peres eljárásokban egyre nagyobb súlya van a családügyeknek, a válásoknak, az ügyek rendezését viszont nehezíti, hogy egyre több a vegyes házasság, amikor az egyik fél külföldi állampolgár. Ilyen esetekben – ha nincs egyezség, és külföldi ingatlan is a per tárgya – a külföldi illetékességű bíróságot is be kell vonni a vagyonmegosztási vitába, ami tovább növeli a perköltségeket.
Amelyek elég magasak, nem függetlenül az évekkel ezelőtt a peres eljárásokban bekövetkezett változásoktól. Ez sokakat kiszorított a peres jogorvoslati eljárásokból, ahogy az ügyvéd fogalmazott:
időnként konganak az ürességtől a bíróságok.
Ráadásul a perköltségek tovább emelkedhetnek – derül ki adásunkból, ahol arról is szó esett, hogy a gazdasági ügyek jelentős részében fennáll az állam érintettsége (ami jelzi, mekkora lett mostanra az állam ráhatása a gazdasági folyamatokra), valamint arról, miért haltak el a kormányváltások alkalmával beígért elszámoltatási kísérletek, illetve miért nincs félnivalója Magyar Péternek, aki – saját bevallása szerint – túlárazott szerződéseket írt alá a Diákhitel Központ élén.