Gazdaság

Megijedtek az üzletláncok, ezért csökkennek az árak a hatóság szerint

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu
Még csak a lándzsa hegyét hegyezzük, de már nagyobb lehet a verseny, ami csökkenő árakhoz vezet az élelmiszerárakban. Így elérhető év végére az egyszámjegyű infláció - idézi a növekedés.hu Rigó Csaba Balázst, a GVH elnökét. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter kiemelte, hogy az infláció csökkenésekor döntenek a még fennmaradt ársapkák kivezetéséről.

Január 20-án elindított a Gazdasági Versenyhivatal egy ágazati ellenőrzést, és a bolti árak több élelmiszer-termékkategóriában már a fellépés hírére is csökkenni kezdtek – hangzott el a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) mai sajtótájékoztatóján.

Rigó Csaba Balázs kiemelte: a vizsgálat megmutatja, van-e kartellezés az élelmiszeriparban, és beszélhetünk-e profitinflációról. A vizsgálat időtartama 60-90 nap, ennyi időre van szükség, mert hiteles adatokhoz kell jutni ahhoz, hogy pontosan és tisztán láthasson a GVH. A vizsgálat végén javaslatokat tesznek a fogyasztóvédelem és a törvényi szabályozás felé is.

Számos fogyasztóvédelmi és kartellügyet zárt le a GVH tavaly, az élelmiszeripari termékek áraival kapcsolatban pedig már tavaly megkezdődött a hivatal vizsgálata. A vizsgálat segíthet abban, hogy elérhető legyen év végére az egyszámjegyű infláció – mondta az elnök.

Számos szervezettel működünk együtt, ezért hatékonyabb a munka: többek között a Miniszterelnökséggel, a Magyar Nemzeti Bankkal, a NAV-val és a Nemzeti Agrárkamarával – idézi a portál.

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a sajtótájékoztatón kiemelte: a kartellgyanút ki kell vizsgálni, meg kell nézni, sérül-e a verseny az élelmiszeráraknál, megalapozott-e a gyanú, hogy összefoghatott-e több ágazati szereplő az árak kialakítását illetően.

Az árstopokkal kapcsolatban kiemelte: örökre nem lehet fenntartani az árkorlátozást, mert beavatkozás a piaci folyamatokba, de ha jelentősen mérséklődik az infláció, lehet az árstopok kivezetéséről beszélni.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik