Újraindítási csomaggal készül a fővárosi önkormányzat a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások enyhítését követően, ezzel segítve a budapesti vendéglátóipart, tudósít az MTI.
Gy. Németh Erzsébet (DK) humán területekért felelős főpolgármester-helyettes online sajtótájékoztatón közölte: Budapest turisztikai újranyitási csomaggal segíti a válságban lévő vendéglátóipart. Ennek kerében a fővárosi önkormányzat
- a saját területén kiterjeszti a teraszszerzési lehetőségeket,
- egyszerűsítik a kérelmek befogadását és
- gyorsítani fogják azok elbírálását.
- Elengedik a teraszok bérleti díjait, majdnem száz százalékban, valamint
- növelni szeretnék a közterület-használati lehetőségeket és
- kiterjesztik majd a helyiségbérleti díjak kedvezményét;
- csökkentik majd a rendezvények szervezéséhez szükséges adminisztrációs terheket is.
Gy. Németh Erzsébet hangsúlyozta, a tavaszi újranyitáskor két szempontot tart a városvezetés a legmegfontolandóbbnak: rugalmasan szeretnének reagálni a szakmai felvetésekre, ugyanakkor szeretnék az emberek biztonságát garantálni. A fővárosi csomag arra fókuszál, hogy lehetővé tegyék a legtöbb szabadtér igénybevételét és megnyissák a közösség számára ezeket – jelentette ki Gy. Németh Erzsébet, ugyanakkor hangsúlyozta: az újranyitás egyik feltétele, hogy minél nagyobb arányban oltassák be magukat a budapestiek.
Közölte: az újraindítási csomag összeállítását folyamatos konzultáció előzte meg az ágazat képviselőivel, és ez rendszeres marad.
Továbbá
- Vállalták azt is, hogy a vendéglátóhelyek bérlőinek kérésére a két évnél hamarabb lejáró bérleti viszonyt meghosszabbítják a veszélyhelyzet időtartamával, továbbá szeretnének segíteni fővárosi rendezvények megszervezésében.
- Elkezdődött azon helyiségek felmérése, amelyekben úgynevezett open office-okat lehetne kialakítani a rendezvényszervezők számára, és információs helpdesket is létrehoznak számukra a járványügyi jogszabályokról, előírásokról. Csökkenteni szeretnék a rendezvénytartási engedélyek kiadásához kapcsolódó adminisztratív terheket is – tette hozzá Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes.
- Az államigazgatás által szervezett események közterület-használati díját egy rendezvényalapba gyűjtenék, és abból támogatnák közvetlenül a szektort. Ezzel szeretnék ösztönözni a kormányzatot, hogy az általuk szervezett események után minden esetben fizessenek közterület-használati díjat – mondta.
- A fogyasztást ösztönző kommunikációs újranyitási kampányt is terveznek, hogy ezzel is segítsék a fővárosi rendezvények népszerűsítését.
A koronavírus-járvány második hulláma leginkább a vendéglátást és turizmust ütötte meg, a kormány ugyan bértámogatást ígért a szektor szereplőinek, de olyan lassan kapták meg a pénzt (ha egyáltalán), hogy két hete tüntetést szerveztek az elkeseredett vendéglátós vállalkozók Budapesten, a kormány pedig gyorsan lépett: felgyorsította a bértámogatás kifizetését és nem utólag, hanem most már előre utalják a járandóságot. Ez sokaknak már nem segít. A Bulinegyedben a vendéglátós vállalkozások 40 százalékra már tönkrement, becsülte a kerület polgármestere a minap. A kormány a múlt héten úgy döntött, hogy február 1. és május 31. között az állami és önkormányzati ingatlanok után nem kell bérleti díjat fizetnie az éttermeknek, kávézóknak, konditermeknek.