A Népszavának egy névtelen brüsszeli forrás azt mondta, semmi nem kötelezi az Európai Bizottságot, hogy a korábban az Orbán Viktor vejéhez, Tiborcz Istvánhoz köthető Elios Zrt.-nél és a céggel kartellgyanús összefonódásba bonyolódó versenytársainál lefolytatott razziáknál együttműködjön a magyar hatóságokkal.
A magyar hatóságoknak van együttműködési kötelezettségük, ha az EU versenyszabályainak súlyos megsértése miatt vizsgálódnak, az uniós ellenőrök szabadon, külön engedélyek, felhatalmazások nélkül járhatnak el – tette hozzá a szakértő.
Mint mondta: a mostani vizsgálat más, mint az 2012-es OLAF-razzia a Közgépnél, mert akkor a csalás elleni hivatal nyomozói az EU-támogatások ügyében vizsgálódtak. Ez Elios-ügyben valamiért elmaradt.
Miután az Orbán-kormány februárban lemondott a közvilágítási projektek 13 milliárdos uniós finanszírozásról, az ügy kikerült az OLAF hatásköréből. Az EB versenyjogi főigazgatósága azonban továbbra is illetékes, hiszen sérülhetett a versenyegyenlőség. A lap szerint a versenyhatóság ellenőreinek hozzáállása is változott, ami azzal is összefügghet, hogy a Fidesz tagságát felfüggesztő Európai Néppárt már nem tart védőernyőt az Orbán-kormány fölé.
Ha a vizsgálat végén bebizonyosodik, hogy egy cég tevékenysége sértette a versenyjogi szabályokat, az Európai Bizottság bírságot szabhat ki, amelynek
mértéke tükrözi a jogsértés súlyát és időtartamát.
Kiemelt kép: 24.hu