Az elmúlt években több olyan személy is magyar letelepedési kötvényt vásárolt, akik Magyarország és az EU számára is komoly biztonsági kockázatot jelentenek, írja a 444.hu.
Egy olyan szír férfi, Salmo Bazkka is letelepedési engedélyhez jutott, aki a hatóságok gyanúja szerint olyan nemzetközi bűnszervezet tagja, ami fegyver- kábítószer és embercsempészetből származó pénzek tisztára mosásával foglalkozik.
Magyar papírokat kapott a szíriai Aszad-rezsim egy kulcsfigurája is, Atiya Khoury, aki az amerikai kormány szerint Oroszországból és Libanonból mozgat pénteket Szíria számára.
A cikk emlékeztet, hogy a magyar letelepedési kötvényprogramot Rogán Antal kezdeményezte 2012 őszén, javaslata alapján 250-300 ezer euróért juthattak magyar letelepedési engedélyhez EU-n kívüli állampolgárok, akik az összeg nagy részét öt év múlva visszakapják. A legtöbb befektető kínai volt, de több százan jöttek Oroszországból és a Közel-Keletről is.
A 444 és a Direkt36 többféleképpen próbált meggyőződni a hozzájuk eljutott valódiságáról: a nevek között olyan külföldiek is szerepeltek,akiket a születési évük alapján be tudtak azonosítani, és akiket a levélben kapott nevektől függetlenül is össze tudtak kötni hazánkkal. Több olyan személyt is találtak, akiket még hónapokkal a borítékok érkezése előtt nevezett meg kötvényvásárlóként egy forrás.
Tavaly novemberben a TEK munkatársai öt fővárosi és vidéki helyszínre vonultak ki, az egyik helyszínen három szíriai állampolgárt fogtak el, akik a gyanú szerint egy nemzetközi bűnszervezet hazánkban tartózkodó tagjai voltak. Az akcióban 143 millió forint készpénzt és három kilogramm aranyékszert foglaltak le.
A gyanú szerint ennek a bűnszervezetnek az egyik tagja az 52 éves Salmo Bazkka, aki a letelepedési kötvényprogram ügyfele volt. A szír férfi egyik rokona is megerősítette, hogy a férfi vásárolt letelepedési kötvényt.
Bazkka egyik rokona Budapesten azt mondta:
igen, levásárolta, nem migránsok vagyunk.
A férfi rokona szerint Bazkka már Olaszországban van.
Az amerikai pénzügyminisztérium 2016 júliusában közleményt adott ki, melyben azt írták: fellépnek azok ellen, akik támogatják Aszad elnyomó rendszerét, és segítik a tömegpusztító fegyverek terjedését. Aznap hét cég és nyolc magányszemély ellen léptettek életbe szankciókat, a listán szereplők vagyonát befagyasztották és megtiltották, hogy üzleteljenek velük.
A szankciók célpontjai között szerepelt Atiya Khoury, akit az amerikaiak szerint emberi jogi jogsértések miatt is terhel felelősség. A szankciós dokumentumok szerint Khoury készpénzt mozgat Szíria, Libanon és Oroszország között a szír jegybank elnökének utasításai alapján.
Az üggyel kapcsolatban keresték Rogán Antalt, de a cikk megjelenéséig nem kaptak választ.
Kiemelt kép: MTI Fotó/Koszticsák Szilárd