A Fővárosi Közgyűlés jövő hét szerdán ülésezik, de várhatóan már előbb, Orbán Viktor és Tarlós megbeszélésén eldől, hogy a kormány mennyi pénzt ad a BKV bérfejlesztésére a fővárosnak – értesült a 24.hu.
Mint arról beszámoltunk, a BKV-nél továbbra sincs bérmegállapodás. A közlekedési társaság még az idei évre vonatkozó 15 százalékos béremelést sem adta oda, miközben nulla százalékos bérfejlesztést ajánlott a szakszervezeteknek év elején. A szakszervezetek sztrájkot is kilátásba helyeztek, hiszen a versenyszférában, de még az állami tulajdonú cégeknél is akár 30 százalékról, de mindenképpen két számjegyű emelésről egyezkednek. Ráadásul az alacsony bérek miatt már most sem talál megfelelő számú dolgozót a társaság.
A BKV hétfőn hivatalos levélben értesítette a szakszervezeteket, hogy 34 milliárd forintra kalkulálják a 3 évre szóló béremeléshez szükséges forrást, ám a levélben nem szerepel indokolás, hogyan jött ki ez az összeg – mondta lapunknak Nemes Gábor, a BKV-s Egységes Közlekedési Szakszervezet (EKSZ) elnöke. Kerestük a BKV-t, hogy mi alapján állapították meg a béremelésre szánt összeget, de nem válaszoltak érdemben.
Az EKSZ mindenesetre azt szeretné, hogy a BKV “ne a komplett 3 évre szóló 34 milliárd forintos béremelési büdzsé egyszeri előteremtésével húzza az időt, hanem adja oda az idei kötelező 15 százalékot az embereknek, további két évre pedig vállaljon garanciát”.
Nemes kiemelte: mivel továbbra sincs bérajánlat a BKV-nál, rohamosan fogy az ott dolgozók, zömében a járművezetők és karbantartók türelme. Ezt jelzi, hogy már nyolcszáznál több aláírt felmondási nyilatkozat gyűlt össze eddig az Egységes Közlekedési Szakszervezetnél. A BKV hangulatkeltéssel vádolja a szakszervezetet, és a türelmüket kéri, amíg “előteremtik a béremeléshez szükséges forrásokat”. Nemes szerint az nem hangulatkeltés, ha törvényes eszközökkel kiállnak a dolgozók jogaiért.
A budapesti közlekedési társaságnál január óta folynak az egyeztetések a lehetséges béremelés mértékéről, illetve a forrásokkal kapcsolatban. Kérdés, hogy a normatív összegen felül a kormány támogatni kívánja-e a budapesti közlekedést, illetve a dolgozók bérének emelését. A kormány korábban megígérte a szakszervezeteknek, hogy egységes bérjavaslatot dolgoznak ki az állami tulajdonú társaságok számára, hogy megakadályozzák az elvándorlást és enyhítsék a bérfeszültségeket.
Információnk szerint a BKV-ra vonatkozó konkrét összegeket a jövő hét szerdáig esedékes Orbán-Tarlós találkozón határozzák majd meg, a döntésre pedig várhatóan rábólint a fővárosi közgyűlés.