Stratégiai megállapodást kötött a kormány a British Telecom (BT), a világ egyik vezető kommunikációs szolgáltatásokat és megoldásokat kínáló nagyvállalatának magyarországi regionális szolgáltatóközpontjával az együttműködés megerősítése érdekében – írta a tárca közleménye.
Szijjártó Péter elmondta, a BT-vel kötött a 67. stratégiai megállapodása a kormánynak, az idén pedig a második, és újabb sikerpontot jelent a magyar-brit kapcsolatokban.
A miniszter elmondta, a szolgáltató központok egyre magasabb hozzáadott értéket képviselnek, és nagymértékben hozzájárulnak ahhoz, hogy a jól képzett, nyelveket beszélő fiatalok Magyarországon maradjanak, mert
a BT és a hozzá hasonló vállalatok olyan presztízsű és olyan fizetésű munkákat tudnak kínálni, amelyek miatt nemcsak érdemes itthon maradni, hanem érdemes még Londonból is hazajönni
– tette hozzá Szijjártó.
Iain Lindsay magyarországi brit nagykövet – aki beszédét részben magyarul mondta el – hangsúlyozta, kiemelt prioritásnak tekinti a bilaterális üzleti kapcsolatok erősítését Magyarországgal. A brit kormány nagyra értékeli a magyar kormány támogató hozzáállását.
Nina Wegner, a BT alelnöke hangsúlyozta, nemcsak rövid távra ruháztak be Magyarországon. Kifejtette, a gazdasági környezet együttműködő, támogatja törekvéseik megvalósítását. Az új munkahelyek teremtése mindkét fél számára nagyon fontos, írta a külgazdasági és külügyi tárca közleménye.
Szabó Zoltán, a szolgáltatóközpont ügyvezető igazgatója kitért arra is, hogy 2015-ben a BT regionális szolgáltatóközpontja nyerte el a Magyar Szolgáltatóipari és Outsourcing Szövetség (HOA) valamint a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) által odaítélt, Magyarország legjobb szolgáltató központjának járó kiválósági díjat, majd 2016 februárjában a negyedik CEE Shared Services and Outsourcing díjkiosztó gálán a kelet-közép-európai régió legjobb szolgáltató központjának választották.
Nem tudni, mit jelent a stratégiai megállapodás
A multik sok uniós ország kormányától kapnak kedvezményes csomagokat, így a magyar kormánytól is. A kedvezményes csomagoknak számos eleme van. Magyarországon az a különbség, hogy nem tudni, ezek az elemek mit tartalmaznak. Legalábbis az adókedvezmények mértéke, köre eddig nem volt nyilvános a kormány akaratából. Pedig elvben egy beruházáshoz nyújtható állami támogatás mértékéről – többek közt a fejlesztési adókedvezményről – a beruházás megkezdése előtt születik döntés az Európai Bizottság jóváhagyásával, mondta Széll Bernadett, az LMP képviselője.
Az NGM tavaly azonban változatos indokokkal tagadta meg a választ a stratégiai partnereknek nyújtott támogatásokra vonatkozó adatkérésemre. A fejlesztési adókedvezmények kapcsán az adótitokra hivatkoztak. Az adatkérési perben is váltig állították, hogy az adókedvezmények nem közérdekű adatok, a közvetlen állami támogatások – mint a munkahely-teremtési támogatás – adatait pedig nem kezeli a tárca.
– mondta a képviselő.
Az LMP jogerősen pert nyert a Nemzetgazdasági Minisztériummal szemben, így a tárcának hamarosan nyilvánosságra kell hoznia a stratégiai partnereknek nyújtott adókedvezmények mértékét.