A londoni Legatum Institute minden évben összeállítja a világ gazdaságilag legsikeresebb, legboldogabb, legbiztonságosabb országait. Idén 142 országot vizsgáltak, 89 szempont alapján, 8 alkategóriában. A szempontok rendkívül bonyolultak, a GDP-től kezdve a véleményszabadságon át a boldogság-érzetig sok mindent tartalmaznak.
Az első tíz ország
- Norvégia
- Svájc
- Dánia
- Új-Zéland
- Svédország
- Kanada
- Ausztrália
- Hollandia
- Finnország
- Írország
Természetesen nem a 45. hely a meglepetés, vagy az, hogy idén sem kerültünk fel az első tíz ország közé. Ami érdekes, hogy miként változott Magyarország helyzete az egyes alkategóriákban az elmúlt években a lista készítői szerint.
Két területen sokat rontottunk, egyben nagyot léptünk előre
A nyolc főkategória:
- általános gazdasági helyzet
- vállalkozás szabadsága
- kormányzás minősége
- oktatás
- egyészségügy
- közbiztonság
- személyes szabadság (mások szabadságának elismerése)
- szociális helyzet (elesettek segítése, a társadalmi és családi kapcsolatok minősége)
Idén a legtöbb mutatóban többnyire ugyanott tartunk, mint az elmúlt években. 2014-hez képest azonban három főkategóriában meglepően nagyot változott a helyzetünk:
- romlott a polgárok személyes szabadsága és általános szociális helyzete. Előbbinél 57 helyet, utóbbinál 22 helyet rontottunk.
- jelentősen javult a magyar gazdaság általános helyzete. Tavaly a 69., idén az 52. helyen állunk.
Ennek alapján azt lehet mondani, hogy a lista – legalábbis magyar szempontból – a valóságot tükrözi, amennyiben szerintünk szépen összefoglalja az orbánizmus lényegét: