Gazdaság

IMF: a vártnál kissé lassabb lesz a világgazdaság növekedése idén

világgazdaság (Array)
világgazdaság (Array)

A fejlett országoknál jobban vissza kellett venniük az eredeti prognózisból, mint a feltörekvőknél.

Lefelé módosította a világgazdaság idei növekedésére vonatkozó becslését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a világgazdasági kilátások (World Economic Outlook, WEO) című kiadvány soros negyedéves frissítésében, amelyet csütörtökön tett közzé.

E szerint a korábban várt 3,5 százalék helyett 3,3 százalékos átlagos gazdasági növekedéssel számol a szervezet.
A fejlett országok körében 2,1 százalékos, a feltörekvőknél 4,2 százalékos növekedésre számít az IMF. Az előző negyedévi becslésében még 2,4 és 4,3 százalékot várt.

Fejlett gazdaságok pro és kontra 

Kiadványában az intézmény kifejtette: az amerikai gazdaság első negyedévi váratlan – a rendkívüli időjárás és más egyszeri tényezők miatti – megtorpanása ugyan kissé lerontja az éves adatokat, az alaphelyzet mégis az, hogy a fejlett gazdaságok növekedését számos tényező serkenti. Az IMF szerint ilyen például a laza monetáris politika teremtette pénzbőség, a korábbinál kiegyensúlyozottabb költségvetési politika az euróövezetben, az alacsony üzemanyagárak, valamint a javuló üzleti bizalom és munkaerőpiaci körülmények.

Az euróövezet általánosságban ismét növekedési pályán van, a kereslet egyre robusztusabb, és elkezdett nőni az infláció.

Japánban ugyanakkor, hiába volt a 2015. I. negyedévi növekedés gyorsabb a vártnál, a fogyasztás irányzata továbbra is gyenge, és a reálbérek alakulását elnézve mérsékelt lesz az idei egész éves GDP-bővülés a távol-keleti szigetországban – jegyezte meg az IMF.

Feltörekvők 

Ami a feltörekvő országokat illeti, itt a növekedés lassulására lehet számítani. Ennek okai között említette az IMF, hogy alacsonyak a nyersanyagárak, az amerikai és európai hozamok emelkedésével romlottak a külső pénzügyi feltételek, és van, ahol a geopolitikai környezet rontja a gazdasági teljesítmény növelését. Az előrejelzés szerint ugyanakkor számos negatív tényező csak átmeneti lesz, és 2016-ban ismét gyorsul a növekedés a feltörekvő országokban.

A kőolaj ára emelkedett 2015 második negyedévében; ez arra utal, hogy nő a kereslet. Az IMF ennek ellenére nem módosított az idei átlagárra vonatkozó, hordónként (159 liter) 59 dolláros áprilisi előrejelzésén.

Az infláció alakulását elemezve a szervezet rámutatott: a maginfláció továbbra is stabil, és jócskán elmarad a jegybanki inflációs céloktól. Sok feltörekvő országban a gyenge kereslet miatt csökkent az infláció. Az IMF megjegyezte, a fejlődő gazdaságoknak, noha korlátozott a makrogazdasági mozgásterük, amennyire lehet, serkenteniük kellene a belső keresletet.

Kockázatok

A világszervezet közölte: a legfrissebb előrejelzésükre ugyanazok a kockázatok állnak fenn, mint áprilisban. Kiemelte ezek közül a pénzügyi piacok ingatagságát, a tőkekiáramlás veszélyét a feltörekvő országokban. A görögországi fejlemények ugyanakkor eddig nem okoztak fertőzést – állapította meg az IMF a világgazdaság kilátásait taglaló legfrissebb jelentésében.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik