Gazdaság

Putyin máshol is beveti a „magyar fegyvert”

paksi atomerőmű (atomerőmű, paks)
paksi atomerőmű (atomerőmű, paks)

Az olcsó gázhoz hasonlóan az olcsó atommal is próbálja magához kötni a világ országait.

Nyomott árú atomenergiával próbálja fenntartani európai befolyását Oroszország – írja az amerikai Newsweek, mely elsősorban Magyarországot hozza fel példaként. Emlékeztetnek: Oroszország nemrég háromezermilliárd forintos hitelmegállapodást kötött Magyarországgal a paksi atomerőmű bővítésére, emellett Bulgária, Szlovákia, Csehország és Ukrajna is orosz fűtőelemekre szorul.

Oroszország a Közel- és a Távol-Keleten, sőt más földrészeken is igyekszik minél erősebben megvetni a lábát: az elemzésekből kitűnik, hogy Irán, Törökország, Jordánia, Egyiptom, India, Banglades, Vietnam és Argentína is olyan szerződéseket köt a Roszatommal, melyek évtizedekre elkötelezik őket az orosz ellátás mellett.

Lili Bayer, a Stratfor elemzője elmondta: Oroszország keresi a magyarországihoz hasonló lehetőségeket, melyekkel hosszú távra magukhoz köthet országokat, amíg azok visszafizetik óriáshiteleiket. Oroszország hatalmas pénzeket hajlandó áldozni arra, hogy újraépítse a szovjet időkhöz mérhető befolyást.

Oroszország tudja és ki is használja, hogy ha valamelyik partnerországával megromlana a kapcsolata, akkor az csak elképesztően nehezen jutna más forrásból fűtőanyaghoz. A Roszatom stratégiája az, hogy kedvező ajánlatokkal édesgeti magához az országokat, akiknek hosszú időn keresztül nincs lehetőségük meggondolni magukat.

John Large energetikai szakértő figyelmeztetett: Ukrajna példája is azt mutatja, hogy politikai érdek az egyoldalú függés elkerülése. Ha hosszabb távon a gázhoz hasonlóan az atomenergia-ellátás is Putyintól függ, azzal elképesztően kényelmetlen helyzetbe kerülünk – figyelmeztetett Large.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik