A német kormány 65-ről 63 évre szállítaná le a nyugdíjkorhatárt, amit szakértők élesen támadnak – értesült a Napi.hu külföldi lapokból. Legfőbb érvük, hogy súlyos konfliktust okozna egy ilyen lépés Németország, és az EU déli államai, illetve az érintett nyugdíjasok között.
Támadják Merkelt
Délen ugyanis több országot éppen arra kényszerítettek takarékossági okokból, hogy emeljék a nyugdíjkorhatárt. Az Európai Bizottság német tagja, Günter Oettinger energiaügyi biztos szerint elég fura lenne, ha pl. a görögöktől elvárnák, dolgozzanak tovább, ráadásul kevesebb fizetésért, miközben a németeket előbb engednék el nyugdíjba.
Angela Merkel kormányát közgazdászok és vállalatvezetők is bírálták a tervezet miatt, több okból is. Egyrészt, mert kevés a szakember, és ezek számát még tovább csökkentené a korai nyugdíjazás. Másrészt mert a nyugdíjrendszer finanszírozását is tovább nehezítené a nyugdíjkorhatár kurtítása.
Milliárdokat emésztene fel
Egyes számítások szerint 2020-ig 60 milliárd euróba, 2030-ig pedig már 230 milliárd euróba kerülne a németeknek a nyugdíjkorhatár csökkentése. S közben az egyre fogyatkozó aktívaknak kellene még többet berakni a közös kasszába.
A szakértők azt mondják, inkább 70 évre kellene felemelni a nyugdíjkorhatárt, és megfelelő képzésekkel segíteni, hogy végig aktívan tudjanak dolgozni az emberek.
Mint ismert, Magyarországon éppen idén kezdődött el a nyugdíjkorhatár emelése, jelenleg 62,5 éves kortól lehet öregségi nyugdíjba menni, és fokozatosan enelik 65 évre a korhatárt.