2013. decemberben a belföldivendég-éjszakák száma jelentősen (8,9 százalékkal) emelkedett, míg a külföldivendég-éjszakák száma csak enyhén nőtt (0,6 százalékkal) a bázisszinthez viszonyítva – derül ki a KSH legfrissebb statisztikájából. Éves szinten viszont majdnem azonos mértékben (4,6, ill. 4,5 százalékkal) emelkedett a külföldi és belföldi vendégforgalom.
Az oroszok, olaszok, csehek több éjszakára jöttek
Decemberben a külföldi vendégek 647 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk és az általuk eltöltött vendégéjszakák száma enyhén (0,5, illetve 0,6 százalékkal) nőtt 2012 azonos időszakához képest. A jelentősebb küldő országokból érkezők vendégforgalma változóan alakult. Míg a Németországból, az Ausztriából és az Egyesült Királyságból érkezők forgalma csökkent (3,7; 3,9 és 10 százalék), addig az olasz, az orosz és a cseh vendégek által eltöltött éjszakák száma emelkedett (2,4; 20 és 9,8 százalék).
Több magyar ment szállodába
Decemberben a belföldi vendégek 658 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 6,6, az általuk eltöltött vendégéjszakák száma pedig 8,9%-kal bővült az egy évvel ezelőttihez hasonlítva. A belföldivendég-forgalom – a nyugat-dunántúli turisztikai régió kivételével – az összes régióban nőtt. A kereskedelmi szálláshelyek belföldivendég-forgalmának 80 százalékát fogadó szállodáiban a vendégéjszakák számában 7,7 százalékos növekedés mutatkozott az előző év decemberéhez képest.
A működő kereskedelmi szálláshelyek jelentése alapján decemberben 1547 egység fogadott el Széchenyi Pihenőkártyát. A belföldi vendégek az év utolsó hónapjában 1,1 milliárd forint értékben fizettek ezzel a fizetőeszközzel a szálláshelyeken. Összehasonlítva a 2012. decemberben beváltott üdülési csekk, valamint a SZÉP-kártya együttes forgalmával, ez 11%-os növekedést jelentett.
A kihasználtság még mindig gyenge volt
A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 40 százalékos volt, ami 1,1 százalékponttal több a 2012. évinél. A vizsgált időszakban az ötcsillagos egységek szobáinak igénybevétele kiemelkedő, 57 százalékos, a négycsillagos és a gyógyszállodák szobakapacitás-kihasználtsága 45 százalékos volt.
A szálláshely-szolgáltatást nyújtó – különböző főtevékenységű – vállalkozások a szálláshelyeken decemberben közvetlenül 28 ezer főt foglalkoztattak, ami 0,9 százalékkal haladta meg a múlt év decemberi értéket.
A szálláshelyek – folyó áron számolt – bruttó árbevétele pedig 8,8 százalékkal nőtt decemberben.
Önmagában a szálláshely-szolgáltatás éves szinten mindössze 0,8 százalékos árnövekedést tudott elérni (miközben az infláció 1,7 százalékos volt), a vendéglátással együtt azonban már infláció feletti (3,1 százalékos) volt az árnövekedés.