Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerdán jelentette be, hogy a devizahiteleket ki kell vezetni, s hogy tárgyalásokat kezd majd a hogyanról az érintett hitel- és pénzintézetekkel. Korábban már több verzió is felmerült, például az árfolyamrés vagy az árfolyam-ingadozás utólagos kiiktatása.
Forintosítás? Vagy mégsem?
A Blomberg hírügynökségnek még csütörtökön azt mondta az NGM adó- és pénzügyekért felelős államtitkára, hogy évekig is eltarthat, amíg a magyar pénzügyi rendszerből kivezetik a lakáscélú devizahitel intézményét. (Orbán Gábor azt is hozzátette, hogy a kormány le akarja rövidíteni a jelzáloghitelek átlagosan 11 éves futamidejét, és meg akarja akadályozni a devizahitelek “elburjánzását”.
Az államtitkár elmondása szerint “nem a végtörlesztéshez hasonló megoldásra kell számítani, az összehasonlítás erősen túlzó”. “A cél a devizahitelek forinthitelekre történő átváltása. Reálisan nézve a folyamat évekig tarthat, és ha sikerül felére csökkenteni az átlagos futamidőt, akkor már elértünk valamit” – közölte. A forintosítás azért is érdekes, mert hasonló elképzelésről írt a Figyelő online is, azonban kormánykörökből azt mondták a Népszabadságnak, hogy ez „mellélövés”.
Pénzügyi, nem jogi kérdés!
Orbán Gábor azt is mondta a Blombergnek, hogy “a kormány álláspontja szerint a lakáscélú devizahitelek kivezetése pénzügyi és nem jogi kérdés”.
Fotó: Kummer János
“Ahogyan a jogi rendszer stabilitását nem veszélyeztetheti egy rossz pénzügyi termék vagy modell, a pénzügyi rendszer biztonságos működését nem veszélyeztetheti egy rossz jogi megoldás” – emelte ki
Szerinte “a devizahitel-szerződések nem érvénytelenek, de olyan rossz termékek, amelyeknek nincs helyük a háztartások pénzügyi portfóliójában”.
Nem akarnak kockáztatni
Bár stabil a magyar bankrendszer, bizonytalan, “hogy egy külföldi tulajdonos miként reagál arra, ha egy szerződés lezárásából vesztesége keletkezik” – mondta Orbán Gábor. Szerinte ez azzal a veszéllyel járhat, hogy a kormánynak ki kell segítenie a bankot, amit a kabinet nem akar megkockáztatni.
A kormány a kereskedelmi bankok mellett egyeztetni fog a Magyar Nemzeti Bankkal (MNB) is, mivel “elképzelhető”, hogy az MNB-nek szerepe lesz a devizahitelek átváltásában. Az államtitkár azt is hangsúlyozta, hogy a devizahitelesek megsegítése nem veszélyeztetheti mások megtakarításait vagy hiteleit.
Varga Mihály pedig azt is mondta, úgy kell kivezetni a devizahiteleket a hazai hitelpiacról, hogy a forinthitelt választók ne járhassanak rosszabbul, mintha a hitelfelvételkor devizakölcsönt vettek volna fel. A Pénzcentrum szerint azonban ezt az ígéretet képtelenség teljesíteni.
Varga szerint minél hamarabb el kell intézni a kivezetést
Arra kell törekedni, hogy a lehető legkorábbi időpontban le lehessen zárni a devizaalapú lakáscélú jelzáloghitel kivezetésének kérdését – mondta a nemzetgazdasági miniszter a Portfolio.hu-nak.
Senki sem akarja a magyar bankrendszert tönkretenni, senkinek sem érdeke, hogy ennek a rendszernek a stabilitása meginogjon vagy megboruljon. Ezért a kormány ésszerű megállapodásra törekszik, ésszerű határidőt szeretne arra, hogy megtörténjen a devizaalapú lakáscélú jelzáloghitel kivezetése – hangsúlyozta a tárcavezető. Szerinte túlzóak azok a becslések, amelyek szerint hirtelen majd több mint 3 milliárd eurós veszteség jelenik meg a banki mérlegekben.
Csak a lakáscélú devizahitelekről van szó
A nemzetgazdasági miniszter azt is egyértelművé tette, hogy csak a lakáscélú hitelekről van szó, a szabad felhasználásúakról nem. A nagyságrendek miatt csak lehatárolva és célzottan lehet érdemi segítséget adni – fogalmazott.
A tervezett intézkedéscsomag részleteiről a tárcavezető nem beszélt, mint mondta, ezekről fognak tárgyalni a bankszövetséggel.