Gazdaság

Természeti katasztrófától tartanak a magyar cégek

árvíz (árvíz, természeti katasztrófa)
árvíz (árvíz, természeti katasztrófa)

Míg a világban az üzemszünettől és a beszállítói lánc megszakadásától tartanak a legjobban a vállalkozások, Magyarországon a természeti katasztrófa a mumus – derül ki egy felmérésből.

Magyarországon a természeti katasztrófát (67,5 százalék), valamint a tűz- és robbanásveszélyt (40 százalék) tekintik a legnagyobb kockzatnak a cégek – közölte az Allianz globális felmérésének hazai vonatkozású adatait a biztosító magyar leányvállalata csütörtökön az MTI-vel.

A megkérdezett magyar cégek a kockázatok körében a piaci ingadozásokat tették a harmadik helyre, míg a beszállítókkal kapcsolatos problémák álltak a negyedik helyen, 27, illetve 23 százalékkal.

A természeti katasztrófák miatti kárigény egyébként az elmúlt 30 évben globálisan a tizenötszörösére emelkedett. Ez a tendencia várhatóan folytatódik, különösen az Ázsiában biztosított vagyontárgyak növekedése miatt. Ráadásul a fejlődés egyre inkább a nagyobb kockázatot jelentő parti területek felé tolódik – jegyzik meg. A tűz viszonylag ritka, de igen nagy (vagyonnal és üzemszünettel összefüggő) kárral jár.

A számítástechnikai rendszerek összeomlása – amelyet okozhat emberi tévedés vagy kiberbűnözés – szintén komoly gazdasági veszteséggel járhat az egyre inkább digitalizált világban. Ennek dacára a biztosító kutatásba bevont több mint 500 szakértőjéből csupán 6 százalék gondolja, hogy az ügyfeleik valóban tudatában vannak ennek a kockázatnak.

A kormány figyel az MVM és a Mal közötti tárgyalásokra

A kormány továbbra is figyelemmel kíséri a tárgyalásokat, amelyeket az MVM Partner Zrt. folytat a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt.-vel, illetve a finanszírozó bankokkal azért, hogy a Mal fizetni tudjon az áramért.

Ezt Hegmanné Nemes Sára, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vagyonpolitikáért felelős államtitkára mondta. Február 1-jétől az állami tulajdonú MVM Partner szolgáltatja a villamos energiát a Malnak, a megállapodás a finanszírozó bankokkal való megegyezés nélkül is megszületett, így a hatezer embert foglalkoztató cég nem áll le áram hiányában – tette hozzá.

A Mal minden eszközén jelzálog van, a szolgáltatásokért csak a finanszírozó bankok jóváhagyásával fizethet. A bankok nem mutattak kompromisszumkészséget, így egyelőre nincs megállapodás arról, hogy a Mal hogyan fizet az áramért. Hegmanné Nemes Sára közölte: a tárgyalások folytatódnak, ezeket a kormány továbbra is kiemelt figyelemmel kíséri, és bíznak abban, hogy lesz megoldás.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik