Nővérként, orvosként, tanárként dolgozik, vagy önkéntesként segít embereken? Akkor jó eséllyel egyetlen pszichopata sincsen munkatársai között. Ha azonban ügyvéd, sebész, rendőr vagy vezérigazgató, jobban teszi, ha jól megnézi szakmabeli társait, ugyanis nagyon valószínű, hogy szép számmal akad a sorozatgyilkosokra jellemző személyiségzavarral rendelkező ember közöttük. Különösen a sikeresek között – olvasható a bakadesuyo nevű oldalon.
A cikkszerző a „Pszichopaták bölcsessége” (The Wisdom of Psychopaths) című könyv alapján állított össze listát azokról a szakmákról, amelyekben nagyobb, és azokról, amelyekben kevesebb eséllyel boldogulnak a pszichopaták, akikre a pszichológia manapság már inkább az antiszociális vagy disszociális személyiségzavarban szenvedő kifejezést használja.
A webbeteg.hu oldalon olvasható leírás szerint a pszichopata „végtelenül önző és egocentrikus, mindent azért tesz, hogy a saját céljait elérje”, és bármit hajlandó megtenni a mások feletti kontroll megszerzése érdekében. „Nem érez megbánást, bűntudatot vagy lelkiismeret-furdalást a tettei miatt”, az empátia ismeretlen fogalom számára, „nem tud együtt érezni másokkal, ezért gyakran tapintatlan, lenéző és érzéketlen”. A pszichopaták legnagyobb hibája pedig az, hogy „nem tanulnak saját tévedéseikből és tapasztalataikból”.
Ennek megfelelően az ilyen emberek nem lesznek sikeresek az olyan hivatásokban és munkákban, ahol elengedhetetlen az empátia, ahol mások érzelmeire kell figyelni, és amely nem jár hatalommal. Ezek sorrendben: otthoni betegápoló, nővér, pszichológus, kézműves, stylist, önkéntes, tanár, művész, orvos és könyvelő.
Ugyanakkor jól teljesítenek olyan munkákban, amikor érzelemmentes, higgadt döntések meghozatalára van szükség, és hatalmat adnak az embernek. Ezek sorrendben: vezérigazgató, ügyvéd, tévés/rádiós, saleses, sebész, újságíró, rendőr, pap, szakács és közalkalmazott.
Mi mindenesetre itt a szerkesztőségben elkezdtük gyanús szemmel méregetni a kollégákat.