Gazdaság

Kovács Árpád az EU pártját fogta Matolcsy ellen

kovács árpád (ingyenes, )
kovács árpád (ingyenes, )

Meg kell állapodni az IMF-fel – véli a Költségvetési Tanács elnöke.

A nemzetgazdasági miniszter által októberben bejelentett kiigazító csomagoktól várt egyenlegjavulás kétharmadával lehet számolni Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács (KT) elnöke szerint.


Fotó: MTI / Kovács Attila

Kovács Árpád a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) által szervezett hétfői budapesti fórumon azt mondta: az októberi Matolcsy-csomagoknak azt a részét, amely a kiadásokra vonatkozik, érti a külföld, értik a nemzetközi szervezetek. A bevételeket növelő részeket már kevésbé, így a bürokrácia csökkentéséből várt további 30 milliárd forintot, vagy a közszférában történő hatékonyabb bérszabályozásból származó többletbevételt.
Hangsúlyozta: a költségvetés stabilitása nélkül nincs növekedés, s felhívta a figyelmet arra, hogy ha jövőre a GDP arányos államháztartási hiány nem 2,2 százalék lesz, hanem 2,9 százalék, akkor a különbözetet meg kell finanszírozni.

Meg kell állapodni!

A KT elnöke hétfői előadásában is leszögezte: az Európai Unióval és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) azért kell megállapodni, mert az a piaci kamatnál 3-4 százalékponttal olcsóbb finanszírozást, több százmilliárd forintos kamatkülönbözet jelent.

A jövő évi költségvetés finanszírozásával kapcsolatos bizonytalanságot megszüntetné az EU/IMF-megállapodás, mivel a költségvetést terhelő, összesen közel 6,4 ezer milliárd forintos kötelezettség meghaladja a kormány rendelkezésére álló forint- és devizaszámlán lévő összeget – figyelmeztetett az előadó.

Békét kell kötni a bankokkal!

Az MGYOSZ támogatja  a kormányt abban, hogy az államháztartási hiányt a GDP három százaléka alá szorítsa, ugyanakkor nem ért egyet azokkal a lépésekkel, amelyek a növekedést gátolják, így a bankadó fenntartásával, illetve a tranzakciós illeték mértékének felemelésével – mondta az előadást megelőző bevezetőjében Futó Péter.     
Az MGYOSZ elnöke szerint a magyar gazdaság szempontjából most a két legfontosabb ügy: a túlzottdeficit-eljárás alóli kikerülés és az EU/IMF-megállapodás létrehozása. Emellett a kormánynak „békét kell kötnie a bankokkal” – tette hozzá Futó Péter.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik