A 100 legnagyobb vállalat listáját idén is a MOL vezeti, és az első 10 helyen a tavalyi rangsorhoz képest csak kisebb átrendeződések történtek. A Bisnode csoporthoz tartozó, Dun & Bradstreet nemzetközi cégminősítő közreműködésével minden év júliusában megjelenik a Figyelő hetilapban a száz árbevétel szerinti legnagyobb Magyarországon működő vállalat listája.
A MOL után az élmezőnyben helyet kapott még az AUDI, a GE, az E.ON, a Samsung, a Nokia, a Philips, az MVM, a Tesco és a Magyar Telekom. 2011-ben a TOP 100 cég összes árbevétele 10 százalék felett növekedett, ami jelentősen meghaladja a GDP-növekedést.
A stabil élmezőny
A százas lista első 10 helyezettét vizsgálva csak egy cég, az orosz gázt Magyarországra szállító Panrusgáz Gázkereskedelmi Zrt. esett ki az előkelő TOP 10-ből. Az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. pedig bekerült az élmezőnybe, mivel tavalyi 13. helyét 16 százalékos árbevétel-növeléssel, idén a 8.-ra tornázta fel. Az MVM jó teljesítményéhez hozzájárult a Paksi Atomerőmű jó szereplése és sikeres villamosenergia-kereskedelmi tevékenysége is.
A 2011-es élmezőny 10,3 százalékos árbevétel-emelkedést ért el 2010-hez képest. Ez az érték különösen magas, ahhoz viszonyítva, hogy a nemzeti össztermék csupán 1,7 százalékot nőtt. Mivel a Top 100 listában évek óta csak kisebb átrendeződések történnek, az iparági megoszlás nem változik. A legtöbb cég a nagykereskedelemből, gépiparból és a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása szektorból kerül be a listába.
Nagy pozícióváltók
A 100-as listában 12 új belépő van, 7 vállalat ugrott előre több mint tíz helyet és 7 cég rontott több mint 10 helyezést. A legnagyobb bukást a még listában szereplők közül a Chevrolet Central and Eastern Europe Autóforgalmazó Kft. szenvedte el, 33 helyes visszaesésével és 34 százalékos árbevétel-csökkenésével.
A 10-nél több helyet rontó 7 cég közül három – GDF SUEZ, EDF DÉMÁSZ és az ÉMÁSZ – az energetikai szektorból került ki. A listából kikerülők közül a legnagyobbat a GDF SUEZ Csoportba tartozó „Dunamenti Erőmű Zrt.” rontotta, mely 40 százalékos árbevétel-csökkenésével a 114. helyen szerepelne, pedig tavaly még a 65. volt. A társaság tavaly még a nettó hazai villamosenergia-termelés 4,6 százalékát biztosította (2010-ben 6,6 százalékát), ami nagyrészt a gázos erőművek importtal szembeni versenyképtelensége miatt csökkent.
A Vodafone Magyarország Mobil Távközlési Zrt. tavaly az 52. helyen szerepelt. Idén azért nem került be a 100-as listába, mert adatai még auditálás alatt állnak.
Fizetésképtelenek
Az itt szereplő cégeket is érinti a fizetésképtelenség. A tavalyi árbevételi listában még a 68. helyen szerepelt az EMFESZ és a 78.-on a MALÉV, mára azonban mindkét cég felszámolás alatt van. Az EMFESZ a két évvel ezelőtti listában még a 35. helyen szerepelt, a MALÉV pedig a 61.-en. Az összeállítást készítő Bisnode csoport Country Managere, Keleti József elmondta, hogy ma már 4,14 százalékon áll a magyar cégek bedőlési aránya, míg egy évvel korábban ez a szám „csak” 3,30 százalék volt. Ez fekete képet fest a gazdaság állapotáról.
Ugyan a Top 100 cégkör a számok alapján stabilitást mutat, de még ebben a körben is akadtak bedőlő vállalkozások. Ebből következik, hogy üzletkötésnél cégmérettől függetlenül körültekintőnek kell lenniük a magyar cégeknek, ha el akarják kerülni a partnereik nemfizetéséből adódó veszteségeket.
Akik előztek
A legtöbb pozíciót javító vállalat a PORSCHE HUNGARIA Kereskedelmi Kft. lett: az 59. helyről 38.-ra ugrott. Ezt úgy sikerült nekik, hogy 67 százalékos árbevétel-emelkedést értek el a gépjármű-kereskedelemre jellemző válság ellenére. Az új székesfehérvári gyárat is nyitó GRUNDFOS Kft. is szépen növekedett az elmúlt évben és a 75. helyről a 64.-re tornázta fel magát. A SAPA Profiles Kft. 32 százalékos árbevétel-növekedésével a 74. helyre ugrott előre a listán köszönhetően annak, hogy míg a hagyományos iparágak alumíniumfelhasználása jelentősen esett, növekedésnek indult a napenergia szektor és az autóipar alumíniumigénye.
A nagy foglalkoztatók
A listában az 5 legnagyobb foglalkoztató a Magyar Posta, a MOL, a Tesco, a MÁV és a SPAR összesen több mint 120 ezer főt alkalmaz. Az 5 legnagyobb munkaadóból a SPAR kivételével mind csökkentette alkalmazottai számát, összesen 2500 fővel.
Nagy munkahelyteremtő a 100-as listában a tavalyi évhez hasonlóan a – közelmúltban Pécsett is telephelyet nyitó – Jabil Circuit amerikai elektronikai gyártó Kft., amely 2010-ről 2011-re 46 százalékkal, több mint 2500 fővel növelte alkalmazottai létszámát. A cég alkalmazottai számának növelését többek között egy 23 millió eurós államilag is támogatott beruházás tette lehetővé.
Létszámot tekintve a TOP 100-as listában már megállni látszik a nagy leépítési hullám. Az átlagos statisztikai létszám a MOL-nál csökkent a legjobban, több mint 1700 fővel, de ez csupán a cég alkalmazottainak 5 százaléka. A GE, a Nokia, a MÁV és a Rail Cargo is közel 500-500 fővel kevesebb alkalmazottat foglalkoztatott 2011-ben, mint 2010-ben, és mint tudjuk van olyan cég, ahol a leépítési folyamat nem állt meg. A 2009-ről 2010-re az ALCOA-KÖFÉM Kft. még 42 százalékkal (több mint 1000 fővel) csökkentette alkalmazottai számát, 2011-re azonban már “csak” 6 százalékos létszámemelkedés volt a cégnél.
Érdekességek és trendek
A TOP 100 listában két cég is árbevételt duplázott egy év alatt. A gumiabroncsgyártással foglalkozó HANKOOK TIRE Kft., mely 2011-ben gyárat is bővített Rácalmáson 57 milliárdról 119 milliárdra növelte árbevételét. A minőségi autó audiórendszereket gyártó Harman Becker Kft. 40 milliárdos árbevételét 84 milliárdra tudta növelni.
A nagyobb kiskereskedelmi láncok közül a Lidl és a Penny-Market árbevétele nőtt a legjobban, 6 százalékot meghaladó mértékben. A Tesco és az Auchan árbevétele 5 százalékkal nőtt egy év alatt, míg a SPAR nettó árbevétele fél százalékot csökkent.
A TOP 100 cégből 49 cég árbevételének több mint fele exportból származik, s a külhoni értékesítésnél 15 százalékos volt a növekedés. A cégek kétharmada tudta növelni tavaly az exportól származó árbevételét, azaz a hazai keresletcsökkenést sokan exporttal helyettesítik.
Válságkép
A 2011-es év a TOP 100 vállalatok fejlődését és növekedését hozta. Elmondható, hogy a Magyarországon tevékenykedő nagyvállalati kör már túl van a válságon és a legtöbben racionalizálták működésüket, a nagy leépítéseken már a legtöbben túl vannak. A teljes magyar vállalati szféra azonban a felszámolások és végelszámolások magas aránya alapján még nem lábalt ki a válságból, és nem indult el a növekedés útján. A felmérés adatai alapján gyakorlatilag az összes iparágban nő a cégek bedőlési aránya, ezért nem beszélhetünk arról, hogy vége van a válságnak.
Az országos átlag azt mutatja, hogy egyre több és több cég válik fizetésképtelenné, ezért elengedhetetlen, hogy a vállalkozások már üzletkötés előtt megvizsgálják megrendelőik pénzügyi helyzetét, azok megbízhatóságát. Ráadásul ma már azt sem szabad elmulasztani, hogy a meglévő, stabil megrendelők fizetőképességét is nyomon kövessék a cégek, mivel a jelenlegi gazdasági környezetben a megbízhatónak hitt partnerek is bajba kerülhetnek. Ahol pedig pozitív trendeket látnak, ott érdemes növelni az együttműködés szintjét.