Dowgielewicz az RMF FM lengyel kereskedelmi rádióban nyilatkozva kitért arra is, hogy ebből a Lengyelországra eső rész legfeljebb néhány milliárd, de 10 milliárd eurónál mindenképpen jóval kevesebb lehet, s a kormánynak és a lengyel jegybanknak kell eldöntenie, hogy Varsó kölcsönöz-e ilyen összeget az IMF-nek. A Rzeczpospolita című lengyel lap nem hivatalos értesülésekre hivatkozva hétfőn azt írta, hogy Lengyelország 10 milliárd eurót utalna át a válságba jutott országok megsegítésére.
A 200 milliárd eurós kölcsönről az EU legutóbbi csúcstalálkozóján született döntés: eszerint az euróövezet országai és a többi EU-tagállam ekkora összeggel erősítené meg a valutaalapot, hogy az képes legyen támogatni az euróövezet eladósodott gazdaságait.
Nem hivatalos értesülések szerint 150 milliárd eurót az euróövezet országai adnának, a fennmaradó 50 milliárdot pedig az övezeten kívüli EU-tagállamok. Dowgielewicz azonban cáfolta, hogy lenne ilyen megoszlás az euróövezeti és az azon kívüli országok között. “Az összeg nagy részét az euróövezeti országok fogják összeadni. Minden érintett ország konzultálni fog a saját jegybankjával. Tudomásom van arról, hogy az euróövezeten kívül Svédország és Dánia bizonyosan hozzá fog járulni a kölcsönhöz” – mondta Dowgielewicz.
Hangsúlyozta: nincs semmi rendkívüli abban, hogy az EU a saját költségvetésén keresztül megment egy országot. Korábban így tett Magyarországgal, Romániával vagy Lettországgal.
Az IMF garantálja, hogy visszafizeti a kölcsönzött összeget – nyomatékosította. “Nem Olaszországnak, a görögöknek vagy valamilyen más európai nemzetnek adunk kölcsön, hanem – ha ilyen döntés születik – a Nemzetközi Valutaalapnak, amely a világ legstabilabb pénzügyi intézménye” – tette hozzá.