mnb
Gazdaság

MNB: a közeljövő legnagyobb kockázata az inflációs várakozás

Monetáris politikai szempontból a közeljövő legnagyobb kockázata az inflációs várakozások nem kellő mértékű horgonyzottsága.

Középtávon a legfőbb kihívás az euro bevezetésére vonatkozó hiteles, reális menetrend kialakítása – áll az MNB működéséről az új kormánynak készített összefoglalóban, melyet a Magyar Nemzeti Bank május 31-én adta át Matolcsy György nemzetgazdasági miniszternek.

Az “Együttműködés Könyve” címet viselő kötet célja, hogy tájékoztassa az államháztartásért felelős minisztert a Magyar Nemzeti Bank szerepéről, feladatairól, aktuális tevékenységéről és az MNB-t érintő, jövőre vonatkozó, stratégiai kérdésekről.

Az anyag – a jegybanki közlemény szerint – hangsúlyozza, hogy a Magyar Nemzeti Bank törvényben rögzített elsődleges célja az árstabilitás elérése és fenntartása. Az MNB elsődleges céljának veszélyeztetése nélkül, a rendelkezésére álló monetáris politikai eszközökkel támogatja a kormány gazdaságpolitikáját. A monetáris politika a hosszú távon fenntartható gazdasági növekedéshez leginkább az árstabilitás fenntartásával képes hozzájárulni.

Az IMF-EU hitelcsomag lehívásával nagymértékben megemelkedett az ország devizatartaléka. Ez egyrészt számottevően hozzájárult az ország külső sokkokkal szembeni ellenálló képességének erősödéséhez, másrészt pedig megnövelte a jegybank kéthetes kötvényállományát. Ez azonban nem akadályozza a bankok aktívabb hitelezési tevékenységét, és ez a hitelezési tevékenység visszafogásának jeleként sem értelmezhető.

Jelenleg a jegybanknak a pénzügyi stabilitás terén közvetlen szabályozói eszközei nincsenek. Az MNB leginkább a likviditás biztosításával, továbbá a rendszerszintű kockázatok feltárásával és elemzésével, valamint az ezekből következő javaslatok megfogalmazásával tud leginkább hozzájárulni a pénzügyi stabilitás fenntartásához – áll a kötetről készült jegybanki közleményben.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik