– Elődje, Bajnai Gordon karácsonyi lapszámunkban azt nyilatkozta: átlátható, letisztult, növekvő, jelentős likviditással rendelkező és elemeiben is nyereséges céget hagyott maga után. Ha jól értem, Önnek már semmi dolga.
– Bajnai Gordon nem állított valótlant. Tényleg ezekkel a kondíciókkal adta át a vállalatot, de hadd tegyem hozzá, hogy három éve pénzügyi vezérigazgató-helyettesként magam is a Wallist erősítem. Nem mondanám, hogy semmi dolgom. Bár a helyzet jó, legalább ilyen nagy feladat fenntartani a nyerő szériát, és tovább növelni a vállalat vagyonát.
– Talán segíthet benne, hogy miközben Veres Tibort, a Wallis alapító-tulajdonos-elnökét sokan a mai kormányoldal híveként tartják számon, Önt a másik oldalhoz sorolják; a Fidesz-kormány alatt az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. vezére is volt. A Wallis-csoport politikailag kiegyensúlyozottnak tekinthető tehát?
– Nem idebent kell politizálni, ugyanakkor azt gondolom, minden nagyvállalatnak ápolnia kell a kapcsolatot a politikával és az államigazgatási szervekkel. Mi ezt megtesszük, de igyekszünk nem túljátszani a szerepünket.
– Úgy hírlik, Ön tagja Orbán Viktor legszűkebb tanácsadói testületének. Ezt könnyen egyezteti össze jelenlegi pozíciójával?
– Téved, semmilyen tanácsadói testületnek nem vagyok a tagja. Soha nem voltam politikus, még ÁPV Rt.-vezérként sem tartottam magam annak. A szakmaiság miatt viszont fontosnak tartanám, ha a politikusok érdemben meghallgatnák az üzleti élet mérvadó szereplőinek véleményét. Jelenleg ugyanis az effajta találkozások jobbára protokolláris jellegűek.
– Ön nyitna az üzleti szféra felé, ha a kormányváltás a pénzügyi vagy a gazdasági tárca élén találná?
– Nem játszottam el ezzel a gondolattal, ráadásul megkeresést sem kaptam ez ügyben. Nem szeretnék politikai feladatot vállalni. Húszévi pályafutásomból mindössze négyet töltöttem az állam kötelékében, tizenhatot a magánszektorban. A Wallisnál amúgy is hosszabb távra tervezek.
– Akkor biztos fel tud világosítani, hogy e rendkívül szerteágazó tevékenységű cégcsoportnak melyik profilját készül megerősíteni.
43 éves, nős,
két gyermek apja Végzettsége: közgazdász (Marx Károly Közgazdaság-tudományi Egyetem)
Kedvencek
Könyv: Móricz Zsigmond: Erdély
Film: Bereményi Géza: Eldorádó
Zene: Cseh Tamás, Dire Straits
Hobbi: olvasás, tenisz, foci
– A Wallisnál eddigi tevékenységük legnagyobb bukásaként értékelték a Hajdú-BÉT reorganizációját. A madárinfluenza idején gondolom, nem sajnálja, hogy portfólión kívül tudja a céget?
– A Hajdú-BÉT lezárásán már túl vagyunk. Ha a magánvéleményemre kíváncsi, azt mondom, minden évben akad a madárinfluenzát körüllengőhöz hasonló nagyságrendű pánik, amit az államnak és a szakmai szervezeteknek tudniuk kell kezelni.
– A politika azonban gyakorta mással van elfoglalva: mostanság például az üzleti hírszerzés mellé felzárkózó politikai hírszerzés a téma. Mennyire tartja a „módszert” etikusnak, és mit gondol, hol a határ?
– Felfokozott politikai küzdelemben minden hangosabbá válik. Ha konkrétan a szerverügyre gondol: az újságolvasó szintjén nehéz ítélkezni, de a hatósági eljárást le kell folytatni, s ha van bűnös, akkor annak bűnhődnie kell. Ugyanakkor minden információs rendszert megfelelően kell védeni annak érdekében, hogy minél kevesebb támadási felület maradjon.