Az a képzeletbeli befektető, aki 1950-ben olyan taktikával tett be az amerikai S&P 500-as index cégeibe 10 ezer dollárt, hogy minden év novemberében beszáll, majd májusban eladja részvényeit, 1995-ben már 492 ezer dollár boldog tulajdonosa lehetett. Az a társa viszont, aki ugyanekkora összeget május és október között tartott a tőzsdén, s a fennmaradó időszakban vette onnan ki, 25 év múltán még az eredeti pénzt sem tudta felmutatni: szerény 9700 dollárnál tartott. Ez a tőzsdei körökben gyakran idézett példa illusztrálja talán a legszemléletesebben azt a jelenséget, melyet a világ sok vezető börzéjén feljegyeztek: nyáron igencsak vigyázni kell a részvényekkel, télen sokkal gyakrabban van esély nyereség elérésére.
|
Természetesen senki sem állítja, hogy ez volt a legfőbb oka az amerikai piacok elmúlt hetekben tapasztalt egyértelmű erősödésének, mindenesetre tény, hogy a mutatók négy egymást követő héten is felfelé tartottak, s múlt pénteken mind az S&P 500, mind a Nasdaq Composite index négy és fél éves csúcsra jutott. A hangulat kedvezőnek tűnik, a befektetők egyre inkább elhiszik, hogy a szokásosnak tekintett év végi emelkedés, az úgynevezett Mikulás-rali ezúttal sem marad el.
A négy és fél éves csúcs azonban nem azt jelenti, hogy valami fergeteges részvényvásárlási roham indult volna be. A főbb amerikai mutatók az elmúlt évet meglehetősen szűk sávban töltötték, a 2005 eleji értékhez képest plusz-mínusz néhány százaléknál nagyobb mértékben csak pár napra távolodtak el. A sáv tetejének elérése automatikusan csúcsnak számít, nagyjából annyi évesnek, amennyivel eltávolodtunk 2001-től. A nagy internetlufi kipukkadása után a szakadás 2001 nyarán érte el a Nasdaqnál a most is jellemző 2200 pontot, ezért ha a következő fél évben az index egy helyben áll, majd emelkedik 1 százalékot, az rögtön ötéves csúcsnak számít majd.
Ettől függetlenül tény, hogy az utóbbi hónapokban javultak a tőzsdei körülmények. Kicsit csökkentek az inflációs félelmek, hangyányit jobbak lettek a cégeredmények a várakozásoknál. Kiderült, hogy a piac által leginkább támogatottnak tűnő ember lesz Alan Greenspan utódja a világ legbefolyásosabb jegybankja, a Federal Reserve élén, befejeződött az olajár kitartó drágulása – a 100 dolláros olaj rémképe ugyanúgy kiárazódott, mint a hurrikánok gazdaságlassító hatásától való félelem.
|
Túl izgalmasnak ez alapján nem ígérkezik a most csúcsra járt amerikai piacok következő éve, legalábbis indexszinten. Ha viszont lemegyünk cégszintre, érdekes dolgokat találunk. A technológián belül is feltűnő a korábbi kedvencek látványos bukása, s az újak üstökösszerű emelkedése. Miközben az újítással nem foglalkozó Dell Computer sokéves mélypontokra esik, a divatcéggé lett Apple sokszorozza értékét. A PC-üzlet önmagában ma szinte bélyeg, a sikerhez internet, vezeték nélküli technológia, vagy multimédia kell, sőt inkább a háromból legalább kettő. Persze minden sikeres cég külön történet, néha egy termékkel is le lehet tarolni a piacot (lásd Apple: iPod), s az is törvényszerű, ha valaki öt év „királykodás” után megismerkedik a növekedési korlátokkal (eBay). A befektetők számára mindenesetre jó lecke, hogy szinte alig változó indexekkel párhuzamosan néhány hónap alatt mekkora mértékben tudnak megváltozni a cégek értékei: lesajnált kispályás emelkedik a csúcsra, és a nagyok egyike huppan a második vonal aljára. Valószínű, hogy e trendek megjátszása lehet továbbra is a legeredményesebb befektetési stratégia az amerikai piacokon.