Az RTL nemrég ismét hazai hírességeket kérdezett arról, milyen munkával kerestek pénz kamaszkorukban. A megszólalók között volt Rácz Jenő Michelin-csillagos séf is, aki 14 évesen állt először munkába diákként a Régi posta utcai McDonald’s konyháján.
Emlékszem, hogy egy ledolgozott hónap után 12 ezer forint volt a fizetésem. És egy kamasz gyereknek min jár az esze? A bulin, a csajokon, a barátokon. Szóval első dolgom volt, hogy vegyek magamnak egy új pólót és elmenjek bulizni. Utána megint keményen dolgoztam egy hónapot, és a következő fizetésemből már mozijegyet vettem. Tudom, hogy ezek apróságnak tűnhetnek, de számomra egy-egy lépést jelentettek a függetlenedés és az önállóság felé, ami már akkor is nagyon fontos volt számomra
– osztotta meg a portállal a séf, aki úgy véli, a szülei generációja és a tanárai sokat tanítottak neki a munkabírásról és a siker fogalmáról, a mai fiatalokból viszont hiányolja a munka iránti alázatot és a professzionalitásra való törekvést.
A mostani generáció gyakorlatilag használhatatlan. A tapasztalataim alapján a Z-generációs munkavállalók között rengeteg az olyan fiatal, akik kemény munka nélkül akarnak minél több pénzt keresni és sikeressé válni, de a valóságban ez nem így megy. Ez egy generációs hiba szerintem.
Rácz Jenő a téma kapcsán hozzátette, szerinte az emberek „okosan” akarnak kevés munkával sok pénzt keresni, ez a hozzáállás viszont nem fog professzionális szakembereket adni a világnak, ha ugyanis valaki profi akar lenni, ahhoz elengedhetetlen a szorgalom, a kemény munka és az alázat. Véleménye szerint a probléma a gyerekek neveltetéséhez nyúlik vissza.
Az én korosztályomat olyan emberek nevelték fel, akik a rendszerváltás előtti időszakban nőttek fel, amikor az emberek hivatást választottak, és akár az egész életük során egy munkahelyen dolgoztak. Természetesen nem azt mondom, hogy a korszellem vagy a rendszer, amiben nevelkedtek, példaértékű, de a munkabírás és a szívósság, amit szüleinktől láttunk, egyértelműen az
– jelentette ki Rácz, aki a nyári munkát remek lehetőségnek tartja, általa ugyanis a diákok korán megtanulhatják, hogy a pénzt és a sikert nem ingyen osztogatják.
A tudás nélküli, folyamatos pihenésre vágyó ember nem lesz sikeres, ez a különbség a sikeres és sikertelen ember között. Míg az egyik pihen, és a komfortzónáján belül marad, addig a másik mindennap fejleszti magát
– tette hozzá.