Mostanában főként a klímaváltozás miatt lesznek témák az invazív fajok, legutóbb itthon talán a tigrisszúnyogok miatt alakult ki egy kisebb pánik (hogy ennek van-e alapja, arról itt írtunk). Kevesebb szó van viszont a macskákról, amelyek nagy gondot okoznak Ausztráliában – számolt be róla a New York Times.
Az ausztrál Klímaváltozási, Energiaügyi, Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium legújabb jelentése szerint az országban 57 faj „nagyon fogékony” arra, hogy a macskák levadászzák őket, köztük 47 emlősfaj. Koörábban is durva számok derültek ki, így tavaly is.
A kormány ezért úgy érzi komolyabb korlátozásokra van szükség. Eddig is voltak már komoly intézkedések a macskák ellen – főleg helyi, önkormányzati szinten – például a szabadban élőket el is altathatják, de most a házi macskákat is célba venné a kormány: felmerült a macskákra érvényes kijárási tilalom, vagy hogy soha nem lehetne őket kiengedni a házból, és az is, hogy korlátozzák az egy háztartásban élő macskák maximum számát.
A lap arról is ír, hogy az ausztrál lakosság – köztük a macskatulajdonosok is – támogatja a korlátozásokat, bár ez azért is lehet, mert ott annyi más állat populációját fenyegetik.