Egy fekáliában megtalálható egysejtű parazitától, a toxoplasma gondiitól akár vállalkozókedvűbbek is lehetünk, mert növeli a magabiztosságunkat, írták egy nemrégiben megjelent tanulmányban. A parazita, ha bejut az agyunkba, megváltoztathatja a személyiségünket, így nagyobb lehet a kockázatvállalási kedvünk is.
Az olyan népességekben, ahol magasabb a T gondii fertőzöttek száma, nagyobb az hajlandóság egy új vállalkozás elindításához, magasabb szintű a aktív vállalkozói magatartás.
– írta tanulmányában dr. Stefanie Johnson a Coloradói Egyetemről és szerzőtársai. Azt is hozzátették, hogy ahol magasabb a T. gondii jelenléte, ott az emberek kevésbé adnak olyan válaszokat, hogy „félnek a hibázástól”.
Persze nem, de az lehet, hogy az emberiség máshol tartana a toxoplazmózis nélkül.
Ahogy azt is kimutatták egy másik tanulmányban, hogy ehhez hasonló hatással lehet T. gondii az egerekre is. Ugyanis azok, amelyek esznek a macska piszkából
Lehet, ez van Jerryvel is, mikor Tommal szórakozik, csak hát ezeket az egereket igazából könnyebben elkapják a macskák, a T. gondii pedig ismét a macska bélrendszerébe kerül. Ördögi kör.
Ugyanakkor a fertőzésnek negatív vonzatai is lehetnek, a T. gondii magasabb fokú jelenléte ugyanis kapcsolódik a gyakoribb autóbalesetekhez (a kockázatvállalás miatt), öngyilkosságokhoz és az érzelmi instabilitáshoz. Összefüggésbe hozták a skizofréniával és a bipoláris zavarokkal is, ahogy a barátságtalanná is tehet a toxoplazmózis, főleg a nőket (ugye, a macskás nénik).
Világszerte kétmilliárd embert érinthet, de legtöbbeknél anélkül, hogy erre valaha is rájönnének, és később immúnissá válnak rájuk. Bár Tommy a Trainspottingban toxoplazmózisban hal meg, amit a macskájától kapott el.