Általában ezeket állítjuk egy kutyáról: okos, aranyos, hűséges. Persze a lista lehetne hosszabb is, de most még egy meglepő új taggal bővülhet:
Az Animal Cognition című szaklapban ugyanis megjelent egy tanulmány, amelyben arról írnak, hogy a kutyák igen járatosak az átverés terén. A Zürichi Egyetem kutatói szerint, a kutyák simán átverik az embereket, csak hogy megkaphassák azt, amit akarnak.
A kutatók tanulmányuk létrejöttéhez két napon át 27 kutyával dolgoztak, amik másfél és 14 év közöttiek voltak. A kutyákkal két nő foglalkozott, az egyik nagyvonalú volt velük és „együttműködő”, a másik pedig „versengő”, előbbi engedte, hogy egynek a kedvenc nyalánkságukból, utóbbi nem.
Ehhez három dobozt helyeztek el, az egyikben a kedvencük, kolbász, a másikban kutyakeksz, a harmadikban nem volt semmi. A kutyáktól azt kérték, hogy vezessék el a trénert az ételhez. Az együttműködő nő odaadta nekik, a doboz tartalmát, a versengő viszont csak megmutatta.
És hogy ennek mi köze a hazugsághoz?
A versengő nőt sokkal kevésbé vezették az ételhez (leginkább a kolbászhoz), mint az együttműködőt. Két kutya olyannyira, hogy míg az együttműködőt mindig, a versengőt soha nem vezette a kolbászhoz. Ráadásul ez a viselkedés a 27 kutyától sokkal jellemzőbb volt a második napon, mint az elsőn.
Vagyis a kutyák változtattak a viselkedésükön, és átverték ahhoz az embereket, hogy mit is szeretnének. Az együttműködővel szemben segítőkészebbek voltak, ami jelzi a kutyák rugalmasságát, hogy változtassanak a viselkedésükön, és hogy azt a hasznukra hajtsák a helyzet adta lehetőségeket.
via indy100, kiemelt kép: Thinkstock