A BMJ (British Medical Journal) című orvosi lapban közölt tanulmány a haldoklás fogalmát definiálja orvosi szempontból, a halál várható bekövetkeztének 30 napos, illetve 12 hetes időszakára. A szerzők szerint az elkerülhetetlen halál késleltetése agresszív beavatkozásokkal (például újraélesztés) költséges, nem javítja a beteg életminőségét, az orvosoknak, a hozzátartozóknak és a betegnek is frusztrációt okoz, megzavarja az úgynevezett elővételezett gyász folyamatát.
Nemrégiben a Házipatika beszámolt arról, hogy a Nagy-Britanniában készített teszt azért lehet nagyon fontos, mert ha egy idős, gyógyíthatatlan betegnek kevesebb mint egy hónapja van hátra nem kell őt kitenni kellemetlen, esetleg fájdalmas beavatkozásoknak, fölösleges és költséges gyógykezeléseknek. Ehelyett alkalom nyílik a búcsúzásra. A The Telegraph külön cikkben foglalkozik a 29-es “halállista” egyes elemeivel: ezek között megtaláljuk az idős kort, a gyengeség jeleit és a különböző krónikus betegségeket.
A listán többek között ezek a kritériumok találhatók:
- Életkor: 65 év felett; sürgősségi ellátásba kerülés (A sürgősségi ellátásban részesülő 65 év fölötti betegek 25 százaléka 1 éven belül meghal.)
- Csökkent tudatállapot: a glasgow-i kóma skálán való változás 2 fokozatnál nagyobb; vagy az AVPU-skálán P, azaz fájdalmas állapot vagy U, azaz eszméletlen állapot.
- Szisztolés vérnyomás 90 mm Hg alatt
- Légzésszám: 5-nél kevesebb vagy 30-nál több (percenként)
- Pulzus: 40 alatt vagy 140 fölött
- Oxigénellátásra szorul vagy az oxigénszaturáció 90 százalék alatti
- Hipoglikémia, azaz a vércukorszint az alsó határ alatt van
- Ismétlődő vagy hosszan tartó rohamok