Az álmok az ébrenlét órái alatt tapasztalt események, érzések, gondolatok “továbbélését” jelentik, így a témájuk épp olyan változatos, mint az életünk.
Kutatások szerint a felnőttek közel 75 százalékának vannak visszatérő álmai; a nőknél gyakoribb ez a jelenség, mint a férfiaknál. Az álom témája gyakrabban negatív, mint pozitív, és sokszor a rosszabb pszichés helyzettel vannak összefüggésben. A visszatérő álmok általában megoldatlan konfliktusokat, feszültséget keltő eseményeket, tapasztalásokat jeleznek az életünkben. A leggyakoribb visszatérő álmok között találhatjuk a zuhanást, azt, hogy üldöznek minket, hogy elkésünk egy számunkra fontos eseményről vagy vizsgáról, vagy azt, hogy elveszítjük a kocsink felett az uralmat.
Kép forrása: Thinkstock
A visszatérő álmok gyakran fiatal életkorban bukkannak fel először, de életünk során bármikor megjelenhet egy olyan álom-minta, mellyel utána többször is találkozunk. A visszatérő álomra jellemző, hogy a téma már rég nem aktuális, de az azzal összefüggő stressz igen: előfordulhat például, hogy még akkor is azt álmodjuk, hogy megbukunk egy vizsgán, amikor már rég lediplomáztunk. Ilyenkor ugyanis az érzelmek és a vágyak (vagyis a kudarctól való félelem és a siker iránti sóvárgás) ugyanazok lehetnek, még akkor is, ha vizsga helyett egy állásinterjú előtt állunk.
Még többet szeretne megtudni? Olvassa el a folytatást a Házipatika oldalán!