A külföldi gyógykezeléseknek két fő csoportja van. Beszélhetünk a külföldi tartózkodás közben szükségessé vált gyógykezelésekről, és arról, amikor a itthon nem gyógyítható betegség esetén a gyógyító eljárást más országban veszi igénybe a beteg.
Mindkét esetben csak a társadalombiztosítás szempontjából biztosítottnak tekinthető személyek, valamint az egészségügyi szolgáltatásra jogosultak vehetik igénybe ezeket a szolgáltatásokat.
Mikor nyújt támogatást az OEP a külföldi gyógykezeléshez?
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár a külföldi gyógykezelésre jogosult személy külföldi gyógykezelésének költségeihez akkor nyújthat támogatást, ha a jogosult személy rendelkezik a megbetegedés és a gyógykezelés jellege szerint illetékes országos intézet támogató javaslatával.
A külföldön történő gyógykezelés támogatásához szükséges javaslatot a
-
a külföldi gyógykezelésre jogosult személy, illetőleg
-
hozzátartozója, vagy
-
a kezelő orvosa az országos intézet vezetőjénél kezdeményezheti.
A kérelemhez mellékelni kell a külföldi gyógykezelésre jogosult személy egészségügyi dokumentációját. Ha a jogosult személy, illetve más személy vagy szerv a kezelés költségét nem tudja vállalni, akkor a fent megjelölt iratok alapján az OEP engedélyezheti a külföldi gyógykezeléshez és az azzal kapcsolatos gyógyszerhez, gyógyászati segédeszközökhöz szükséges támogatást, és dönt annak mértékéről is.
Ha szeretné tudni, mikor indokolt a külföldi gyógykezelés, és mik az Európai Unión kívüli gyógykezelés szabályai, kattintson ide.
Forrás: Gyógykezelés külföldön: mit támogat az OEP? (Házipatika)