A transzzsírokat már régóta ismerik a táplálkozási szakemberek és az orvosok is, sőt! Telítetlen zsírsavakként néhány éve már a köztudatba is beépültek, de korántsem a jótékony hatásuk miatt. A transzzsírok, melyek elsősorban az élelmiszerek készítése közben keletkeznek, nagy mennyiségben nemcsak a szívet, de az agyat is károsítják.
– szívbetegségekkel
– a cukorbetegséggel
– és az elhízással is.
A margarinokban és a zsírban, olajban sütött ételekben bőven akad ebből a zsírfajtából, ami – most az oregoni Health&Science Egyetem orvosai szerint – amellett, hogy növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, hosszú távon csökkenti az agy térfogatát, így befolyásolja a kognitív képességeket is. Egy szóval nagyban befolyásolja az agyteljesítményt és a gondolkodást is.
És mégis, hogy jönnek képbe a gyorskaják?
Nos, hiába vannak már próbálkozások arra vonatkozóan, hogy a gyorséttermek menüjéből – és ne csak az étlapjáról – egyszer és mindenkorra száműzzék ezeket a káros zsírsavakat, egyelőre csak néhány helyen, például New Yorkban és Svájcban működik a dolog. Az éttermek zömében továbbra is ott a sült krumpli, a palacsinta és a goffri is, ami bőségesen tartalmaz egyebek mellett transzzsírokat is. Hogy a pluszkalóriákról már ne is beszéljünk.
2. bármi, ami zsírban vagy olajban sül
3. palacsinta
4. margarin
5. süteményekre készült krémek
6. sült csirke
7. fagylalt
8. mikrós popcorn
9. vörös húsok
10. kekszek
A túlzott zsírfogyasztással nemcsak Amerika és Európa nyugati fele bajlódik, nálunk Magyarországon sem túl optimális a helyzet. A lakosság zsírfogyasztása legnagyobb részét, vagyis körülbelül a negyedét a húsok, míg 20%-át a sütemények és az édes, zsírban sült tészták teszik ki. Ezután következnek csak a vaj és tejtermékek és a zöldségek.