Talán nincs is olyan kapcsolat, amit így vagy úgy, ne rengetne meg alapjaiban egy beismert hűtlenség. Még a legerősebbekben is bombaként robban, és hiába néz szembe hibájával az egyik fél és vall színt, a nehéz döntés mindig a megcsalt félnek marad. Menni vagy maradni, megbocsátani?
Az esetek többségében a hűtlen partner megpróbálja egyszeri botlásnak, puszta véletlennek vagy egy szörnyű balesetnek beállítani tettét, aminek azzal próbálja meg tompítani az élét, hogy a beismerés után azonnal megesküszik rá, soha többet nem csinál ilyet. Ám a szakértők egybehangzó véleménye szerint ez még bőven kevés: egy kapcsolatban a hűtlenség bármilyen formában vészjelzés arra, hogy valami nem működik.
Sharon Rivkin családterapeuta és párkapcsolati szakértő szerint van néhány kivételes eset – egész kevés – amikor a megcsalás épphogy nem rombolja, hanem erősíti a kapcsolatot azzal, hogy rámutat annak hiányosságaira és közelebb hozza egymáshoz a feleket.
Figyelmeztető jelek
A többség ebben bízik akkor, amikor a megbocsátás mellett dönt: újra és újra. Csakhogy – figyelmeztet Rivkin – nem mindenki képes a változásra, van néhány tipikus jel, viselkedési minta, ami arra utal, hogy az illető – látszódjon bármilyen elszántnak a változtatásra – sosem fog kibújni a bőréből.
A szakértő szerint ilyen figyelmeztető jel a megbánás teljes hiánya, ha a múltjában is gyakran fordult elő megcsalás, illetve az is, ha elutasítja még a gondolatát is annak, hogy szakértő segítségét kérje és titkolózik, ha a telefonjáról, vagy az e-mailjeiről van szó.
Mikor adjuk ki végleg az útját?
A szakértő szerint mindenképpen érdemes a szakításon gondolkodni akkor – függetlenül attól, milyen régi kapcsolatról van szó – ha a megcsalások a sorozatos lebukások és nagy ígéretek után is folytatódnak. Rivkin szerint ilyen esetben szinte nulla az esélye annak, hogy a hűtlen fél valaha is változtatni tud majd a szokásain.