Ha szívességet teszel valakinek, akkor azt hinnéd, az illető majd sokkal jobban fog kedvelni téged. Ám egy friss kutatásból épp az ellenkezője derül ki: ha valakivel nagylelkű vagy, akkor annak hatására te fogod jobban kedvelni az illetőt, írja Forbes.com. Ennek egyszerűen az az oka, hogy ezzel igazoljuk a magunk számára, miért is tettünk szívességet.
A Benjamin Franklin-féle hatásnak nevezett jelenséget az amerikai politikus-tudós-feltaláló remekül használta: Egy legenda szerint Franklin egy rivális pennsylvaniai törvényhozótól szívességet kért: adná kölcsön az egyik ritka könyvét, amit utána természetesen nagyon hálásan megköszönt: „Amikor legközelebb találkoztunk a Házban, beszédbe elegyedett velem (amire korábban nem volt példa), méghozzá nagy előzékenységgel; és utána minden lehetőséget megragadott, hogy szolgáljon nekem, így nagyszerű barátokká lettünk, ami aztán kitartott egészen a haláláig” – derül ki az ügyes diplomata önéletrajzi visszaemlékezéseiből.
Ez azonban nem puszta feltételezés, ugyanis Jon Jecker és David Landy igazolta a jelenséget egy kutatása során, amelyben a résztvevőket egy intellektuális versenyre hívták ki. Majd utána a győztesek egy-egy csoportját…:
1. …arra kérte a kutató, adják vissza a nyereményüket, mert a saját pénzét használta fel, és kifogyott belőle.
2. …egy titkár kérte azt, hogy adják vissza a díjukat, mert az a részleg pénze volt, és a büdzsé kimerült.
3. …hagyták, hogy megtartsák az összeget.
Ezek után felmérték, hogy mennyire kedvelték a kutatót. A Franklin-féle hatásnak megfelelően az első csoport magasabbra értékelte, mint a harmadik csapat – aminek köszönhetően bebizonyosodott, hogy a szívességkérés megnöveli a „szerethetőséget”. Ráadásul a második csoport tartotta a legkevesebbre a kutatót, ami azt mutatja, hogy egy személytelen kérés egyenesen csökkenti a „szerethetőséget”.
Tennél nekünk egy szívességet? Légy szíves mondd el a véleményed erről!