Élet-Stílus

Szabó Katalin, a zágoni csillag (videó)

1984-ben a Szovjetunió és csatlósállamai - köztük Magyarország - az 1980-as nyugati bojkottra adott válaszként távolmaradtak az 1984-es Los Angeles-i olimpiáról. A magyar szurkolók mégis eredményesen szoríthattak: a román színekben versenyző Szabó Katalin négy aranyéremmel zárta a kaliforniai tornát.

A Kovászna megyei Zágonban, Mikes Kelemen szülőföldjén 1968. január 22-én született Szabó Katalin előbb az Onesti-i tornaképzőben, majd Déván, a szintén világklasszis Nadia Comaneci-et is kinevelő Károlyi-házaspár irányításával lett világszerte elismert tornász.

Az 1980-as ifjúsági Európa-bajnokságon elért négy arany után alig tizenöt évesen Budapesten robbant be a felnőttek mezőnyébe: az 1983-as világbajnokságon a magyar csárdásra előadott talajgyakorlatát lélegzetvisszafojtva szurkolta végig a budapesti közönség – amely később felállva tapsolt a méltán kiérdemelt aranyérem után.

Szabó Katalin kedvenc szerén

Szabó Katalin kedvenc szerén

Az 1984-es olimpiára, nem utolsó sorban a fő rivális szovjetek hiánya miatt is, Szabó toronymagas esélyesként érkezett, s bár az akkora már Amerikába menekült Károlyi Béla és Márta által felkészített Mary Lou Retton egyéni összetettben elhappolta előle az aranyat – a rendezők ahol tudtak, segítettek neki: így Szabó egyik gyakorlata előtt tízperces „alkalmi” áramszünet nehezítette a ráhangolódást – az ezüstöt követően a folytatás maga volt a diadalmenet.

Szabó Katalin olimpiai gerenda-gyakorlata:

Előbb gerendán lett olimpiai bajnok, majd valósággal tarolt: az ugrás és a talaj után a csapatversenyt is megnyerte, így négy arannyal és egy ezüstéremmel fejezte be az olimpiát. Romániában hősként fogadták, de Magyarországon is hálával rebegték nevét.

Szabó Katalin talajgyakorlata Los Angelesben:

Az 1987-ben, azok után, hogy Rotterdamban csapatelsőséghez segítette a román válogatottat, az aktív versenyzést meglepetésre befejező bajnoknő végül öt olimpiai érme mellett két-két vb- és Eb-aranyéremmel, öt vb-ezüsttel és két bronzzal, valamint két Eb-ezüsttel és egy bronzzal zárta karrierjét.

Visszavonulása után elvégezte a bukaresti testnevelői főiskolát, s rövid dévai edzősködés után 1991-ben férjhez ment az egykor a román kajakcsapatban versenyző Cristian Tamashoz. A pár egy esztendővel később Franciaországba, Chamalieres-be költözött, ahol a 2000-ben a torna nagyjai (International Gymnastics Hall of Fame) közé beválasztott Szabó Katalin a helyi kis tornászklubot vezeti, és neveli két fiát, Lorenzót és Zenót.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik