Belföld

Elegük van a bíráknak, februárban az utcára vonulnak

Varga Jennifer / 24.hu (Illusztráció)
Varga Jennifer / 24.hu (Illusztráció)

Még sosem volt rá példa, hogy tüntessenek a bírók Magyarországon, most erre is sor kerül: a 24.hu információi szerint február 22-én, szombaton utcára vonulnak a Magyar Bírói Egyesület szervezésében az igazságszolgáltatás szereplői a bérhelyzetük rendezése és a kormány által belengetett igazságügyi reform miatt. A tervek szerint a Kúria előtt találkoznak 13 órakor, bírói talárban, és az Igazságügyi Minisztérium Nádor utcai épületéig vonulnak.

A szervezők szeme előtt nem titkoltan a lengyel kollégáik példája lebeg, ahol „az ezer talár menete” néven elhíresült varsói demonstráció öt évvel ezelőtt óriási szolidaritási hullámot indított a bírói függetlenségért küzdők iránt Lengyelországban. A szervezők arra számítanak, hogy több száz bíró vesz részt itthon a megmozduláson, ám, mivel sokan tartanak esetleges retorzióktól, szerintük fontos lenne, hogy a szolgálati bíróságok vezetői is kiálljanak a tüntetés mellett. Az kérdéses, hogy az igazságügyi alkalmazottak mekkora létszámban mennek tüntetni, mivel megszűnt az egzisztenciális érdekközösségük a bírókkal: ők ugyanis teljesen más illetménytábla hatálya alá kerülnek, ezzel együtt az arányait tekintve a bíróknál jóval nagyobb fizetésemelésben részesülnek a következő években.

Nagyon fontos, hogy mindenki lássa és megértse: az állam teljhatalmát a bírók – mint a harmadik hatalmi ág képviselői – tudják korlátozni, ezért nagyon fontos, hogy jelentős társadalmi szolidaritás kísérje a megmozdulást

– mondta el a 24.hu-nak Oláh Gaszton törvényszéki bíró, aki nyáron az Európai Bizottságnál kezdeményezett kötelezettségszegési eljárást az igazságszolgáltatásban dolgozók kivéreztetése miatt, a benyújtott panaszához pedig több száz kollégája csatlakozott. Ő maga a demonstráció fő követelését úgy foglalta össze, hogy a kormányzat és az országgyűlés a törvényi kötelezettségének megfelelően kezelje egyenrangú félként az igazságszolgáltatást. Ezen követelésnek csupán az egyik eleme a méltó javadalmazás biztosítása.

Mint ismert, az igazságszolgáltatásban dolgozók három éven keresztül nem kaptak illetményemelést a rekordinfláció ellenére sem, és hiába kértek a bírói szervezetek legalább 35 százalékos illetményemelést, a bíróknak csak 15 százalékkal emelték az illetményüket, amit ráadásul a kormány egy előre nem részletezett igazságügyi reform elfogadásához kötött.

Kapcsolódó
Senyei György: Az igazságszolgáltatás helyzete hiperakut
Az Országos Bírósági Hivatal elnöke nem érzi úgy, hogy a kormány megvezette volna, amikor a rekordinfláció ellenére változatlan számokkal terjesztette be a bírók és bírósági dolgozók illetményét, szerinte csak figyelemmel voltak a költségvetés helyzetére. Senyei György továbbra is bízik abban, hogy a kabinet betartja a neki tett ígéretét. Interjú.

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik