Belföld

Orbán három éve megígérte, két éve üzemelnie kellene, azóta sem lett belőle semmi

Marjai János / 24.hu
Marjai János / 24.hu

Orbán Viktor kormányfő három éve még arról beszélt, hogy 2022 végén Magyarország már nem vásárolni, hanem exportálni fogja a koronavírus elleni vakcinát. Ehhez képest a debreceni Nemzeti Oltóanyaggyár még mindig „további előkészítési, tervezési” folyamatokat végez – derül ki a Debreceni Egyetem Népszavának küldött válaszából. Arról az oktatási intézmény nem tett említést, hogy a gyárból mikor kerülhetnek ki az első sokszor megígért Covid és influenza elleni oltások.

A beruházással kapcsolatos gondolkodás hét évvel ezelőtt kezdődött, az akkori elképzelés szerint az új gyár állította volna elő a többi között az influenza elleni olyan új vakcinákat, amelyek többféle influenza vírus ellen biztosítanak védelmet akár tíz éven keresztül. Arról is beszéltek, hogy az itt gyártott vakcinák amolyan gyorshadtestként hatékonyan lesznek bevethetők az összetett kórházi fertőzésekkel szemben is – írta a Népszava, jelezve, 2019-es indulás terveztek.

A 2019-es gyártás nem kezdődhetett el, az oltóanyaggyár alapkövét is csak a Covid-járvány kitörése után, szeptemberében sikerült letenni Debrecenben. Az eseményen Palkovics László akkori innovációs és technológiai miniszter azt is mondta, hogy

2022 augusztusában már állni fog az üzem, az év végén pedig oltóanyagot fogunk gyártani.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter 2021 októberében bejelentette, hogy létrejött a politikai megállapodás arról, hogy Magyarország még abban az évben megkapja az orosz Szputnyik koronavírus elleni vakcina gyártásához szükséges technológiát az épülő Nemzeti Oltóanyaggyár számára. Kifejtette, hogy a megbeszélések arra szóltak, hogy a leendő oltóanyaggyárunkban licensz alapján lehessen gyártani a vakcinát.

A gyárban azonban olyannyira nem kezdődött meg a termelés, hogy Gulyás Gergely kancelláriaminiszter 2023 tavaszán egy kormányinfón arról beszélt, még vizsgálják mit lenne érdemes Debrecenben gyártani. Mindettől függetlenül a költségvetési törvényben 2024-re 16,1 milliárdot különítettek el az oltóanyaggyárra.

A lap kérdésére a Debreceni Egyetem közölte, „A Nemzeti Oltóanyaggyár megvalósítása 2021 márciusában indult el a műszaki tervezéssel. A folyamatot az éppen tomboló Covid járvány miatt minden érintett igyekezett felgyorsítani, de a korábban szokásos nemzetközi technológiai szállítási határidők többszörösére, 24-36 hónapra nőttek az alkatrészhiány, valamint a megnövekedett piaci igények miatt. A gyorsan változó körülmények, igények és növekvő árak mellett az eredeti költségvetési keretek megtartása érdekében többszöri átgondolással és újratervezéssel indult el a befogadó csarnoképület megvalósítása, ami 2022. december 15-re, a vállalt határidőre elkészült.

A járványhelyzet átalakulásával, a technológia logikai és szakmai tervezésével a folyamat jelenleg is zajlik, illetve a szükséges berendezések beszerzési eljárásai zajlottak le, miközben a Debreceni Egyetem és az e célból általa létrehozott Oltóanyaggyár Zrt. további előkészítési, tervezési, K+F folyamatokat végez

– írták a válaszban.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik