Orbán Viktor miniszterelnök jegyzi a „végrehajtási kérdésekről” szóló, augusztus 30-tól hatályos rendeletet, amelynek előzménye, hogy az Európai Unió Bírósága kötelezte Magyarországot, hogy fizessen 200 millió euró átalányösszeget, és a késedelem minden egyes napjára 1 millió euró összegű bírságot amiért nem teljesítette a bíróság ítéletét.
A rendelet felvezetésében az olvasható, hogy
- Magyarország az Európai Unió felé irányuló tömeges és ellenőrizetlen illegális bevándorlással szemben folyamatosan és hatékonyan védte az EU külső és schengeni határait, biztosította a belső határellenőrzések nélküli schengeni térség zavartalan működését,
- Brüsszel mintegy 2 milliárd euróval, azaz mintegy 800 milliárd forinttal tartozik, ugyanis Magyarország ennyit költött 2015 óta határvédelemre. Ezekhez a terhekhez az Európai Unió érdemben nem járult hozzá, és a határait védő Magyarországgal szolidaritást nem vállalt,
- Magyarországgal szemben az Európai Unió intézményei éppen a határok hatékony védelme miatt indítottak politikai támadásokat és politikailag motivált jogi eljárásokat.
A kormány ezért elrendelte, hogy az Európai Unió Bíróság ítéletének tekintetében
a hatáskörrel rendelkező döntéshozó
valamennyi tény és jogi körülmény mérlegelése alapján
döntsön a bírság közvetlen vagy a fizetési kötelezettség Európai Bizottság általi beszámítással történő teljesítéséről, és a közvetlen teljesítés időpontjáról.
A kormány többször jelezte, nem hajlandó kifizetni az egyszeri 200 millió eurós és a napi 1 milliós bírságot.
A bíróság 2020 decemberében állapította meg, hogy Magyarország nem tartotta tiszteletben az uniós jogot a nemzetközi védelem megadására és a jogellenesen tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok visszatérésére vonatkozó eljárások területén.