Belföld

Megkérdezték, hol a recski bányakárosultaknak beígért 500 millió, a kormány erre a 2010-es vörösiszap-katasztrófával válaszolt

Adrián Zoltán / 24.hu
Adrián Zoltán / 24.hu

A mai parlamenti ülésnapon szót kért a jobbikos Dudás Róbert is, és a recski sárlavináról kérdezett. Mint ismeretes, tavaly nyáron egy villámárvíz következtében a NER-közeli kőbánya elárasztotta a Heves megyei falu egyik utcáját, emiatt több tucat embernek el kellett hagynia az otthonát. Dudás felidézte, hogy a cég nem ismerte el a felelősségét az ügyben, azt pedig szerinte elfogadhatatlan, hogy az állam egy magáncég hibája miatt keletkezett kárt fizet ki, miközben a cég folytathatja a tevékenységét. Megemlítette, hogy 500 milliót ajánlott fel a kormány a helyzet rendezésére, ugyanakkor – ahogy korábbi írásunkból is kiderült – eltelt nagyjából „háromnegyed év és az ötszáz millióról senki nem hallott, egy érintett sem.”

Válaszában Koncz Zsófia államtitkár lényegében semmit nem reagált arra a felvetésre, hogy mi a helyzet a kártalanítással. Erre mondta azt Dudás, hogy

Egyetlen egy gondolatot nem említett azzal kapcsolatban, hogy milyen segítségre számíthatnak a valós károsultak.

Koncz újra szót kapott, és azt mondta, sár és iszapmentesítés megtörtént a házakban, a Belügyminisztérium majd ezek után foglalkozik a kárrendezéssel.  Koncz utána hozzátette: a „felelőtlen privatizáció a baloldali kormányokra jellemző”, például 2010-ben a „frissen megalakult, második Orbán-kormánynak kellett egy valódi, nemzeti tragédiát kezelnie, hiszen” 2010 októberében történt a „tíz halálos áldozattal járó vörösiszap-katasztrófa.” Koncz elmondta azt is, hogy az a helyzet, hogy ez a „kormány mindig a magyar emberek mellett áll”.

A Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság januári megkeresésünkre közölte: az ügyben jelenleg büntetőeljárás van folyamatban, melynek részleteiről nem tudnak tájékoztatást adni.

Fiák István Andezit Bau-nevű vállalkozása tavaly nyár végén kft.-ből zrt.-vé alakult át. Ugyanakkor az átalakulás előtti, 2023. január 1-jétől szeptember 21-éig tartó időszakra vonatkozó beszámolója már elérhető az Optenben.

Eszerint a bányacég a csonka 2023-as évben 89,5 milliós nyereséget produkált.

Az is kiderül a számokból, hogy 2022-höz képest a cég kötelezettségei 360 millióról 853 millió forintra nőttek: magyarán félmilliárdnyi tartozást halmoztak fel ebben az évben. Az eszközállomány mindeközben 360 millióról 1,16 milliárdra nőtt.

Kapcsolódó
Orbán Viktor megígérte, a kormány mégis másra mutat: senki sem segít a recski sárlavina károsultjain
A Miniszterelnökség által küldött válasz szerint a károsult családokat el kívánják költöztetni a bánya közeléből.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik