A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke a Népszavának azt mondta, üdvözölnek minden lépést, ami enyhíteni próbálja a károkat, amiket a modellváltó egyetemek kizárása okoz az uniós Horizont kutatási programból. Freund Tamás szerint az egész felsőoktatásnak, a kutatásnak, így az innovációnak is kárt okoz a kizárás.
A HU-rizont program a károk mérsékléséhez nélkülözhetetlen, de az ország és a magyar kutatás alapérdeke, hogy az egyetemek újra a Horizont programban vehessenek részt. Az akadémia elnöke üdvözli, hogy az Orbán-kormány jelentős forrásokat juttat a felsőoktatásnak, a kutatásnak, Freund Tamás azt javasolja, tegye ezt azt követően is, ha az EU-s források újra megnyílnak.
Az MTA korábbi elnöke, Pálinkás József kritikusabban nyilatkozott, szerinte értelmetlen pénzkidobás a HU-rizont, azt össze sem lehet hasonlítani az uniós Horizont programmal.
Attól, hogy félig-meddig plagizálják a nevét és pályázatokat írnak ki, ez messze nem ugyanaz. Azt a nemzetközi kutatási együttműködést, hálózatot, amit az EU összes tagországa együtt épített fel, mi nem tudjuk egyedül újraalkotni, ez egy teljesen irracionális elképzelés.
Pálinkás József legnagyobb sajnálatára ráadásul mára érezhetően kialakult egyfajta általános szkepszis a magyar tudományos élettel szemben.
A lap kérdésére a Kulturális és Innovációs Minisztérium érdemben arra nem reagált, hogy a kormány letett-e arról, hogy a kizárás feloldásához szükséges feltételeket teljesítse. Annyit közöltek, hogy a HU-rizont program nem a Horizont Europe pótlására jött létre. A cél, olyan nemzetközi kutatási együttműködések erősítése, amelyek a magyar társadalom és gazdaság érdekeit szolgálják, illeszkednek a Neumann János Program fókuszterületeihez.