Noha a hegymászók szerint minden bizonnyal meghalt Suhajda Szilárd, a holttest nélkül nem lehet halotti anyakönyvet kiállítani, ami viszont fontos lenne családjának, özvegye így gyakorlatilag még gyermeke hivatalos okmányait sem tudja intézni – írja a Bors.
Berényi András azt mondta, ha valakinek a halála vélelmezhető, bírósági végzés kell a halottá nyilvánításához. Egy eltűnt személy esetében azonban csak megdönthető vélelemről lehet beszélni, ami megtámadható,
ha olyan információk jutnak az érdekeltek birtokába, melyek alapján vélhető vagy bizonyosnak tekinthető, hogy az illető mégis életben van. Példa lehet erre, hogy ha az eltűntnek tekintett személy jelentkezik
– tette hozzá a szakértő. Az ügyvéd szerint alapesetben két évnek kell eltelnie ahhoz, hogy egy eltűnt embert halottá nyilvánításához, de az érintettek kérésére egy évre is csökkenthető az eljárás, ezt az időt, illetve a bírósági döntést azonban mindenképpen ki kell várni.
Megnéztük a Ptk. szabályozását, amely szerint az eltűnt személyt a bíróság kérelemre nyilvánítja holtnak.
A holtnak nyilvánítást az eltűnt személy közeli hozzátartozója, az ügyész, a gyámhatóság és az kérheti, akinek az eltűnt holtnak nyilvánítása jogi érdekét érinti.
A halál időpontját a bíróság a körülmények mérlegelése alapján határozza meg, ha ez nem vezet eredményre, a halál időpontja az eltűnést követő hónap tizenötödik napja.