A politikai hátszéllel, hirtelen és aránytalanul meggazdagodott, kivételezett helyzetben lévő gazdasági szereplőkkel szembeni különadó bevezetéséről.
Ezzel a címmel nyújtotta be határozati javaslatát Jakab Péter.
A Jobbik politikusa szerinte a választások után kialakult, soha nem látott mértékű megélhetési válság miatt különadóval kell sújtani azokat, akik 2010. június 1-je és 2022. június 1-je között 10 milliárd forintot meghaladó vagyonukat 90 százalékban kizárólag
állami – ideértve az állam többségi tulajdonában álló cégeket is – megrendelésnek köszönhetően halmozták fel.
A bevételből rászorultsági alapon biztosíthatna közvetlen anyagi
támogatást a kormány a megélhetési válság által leginkább sújtott magyaroknak (átlag alatt keresők, kis- és rokkantnyugdíjasok, ápolási díjban részesülők).
Lefogyasztaná a szent teheneket
A javaslat indoklása szerint miközben az infláció, a drágulás – ezen belül az alapvető élelmiszerek drágulása – rekordokat dönt, a kormány egyelőre csak megszorításokkal próbálja kezelni a válságot:
- a kisvállalkozók adóterheit növeli,
- nem mérsékli az európarekorder áfát,
- kivezeti a rezsicsökkentést.
Jakab Péter szerint az átlag magyar adófizető, nyugdíjas e terhek alatt össze fog roppanni, miközben létezik
Magyarországon egy kiváltságos réteg, amelyet szent tehénként óv a kormány a válság terheitől.
Ők az úgynevezett »nemzeti nagytőkések«, akiknek létjogosultságát, állami pénzből való felhízlalását azzal magyarázta a kormány, hogy ők azok, akikre számítani lehet majd a bajban.
Most baj van, ezért szorgalmazza Jakab Péter, hogy Mészáros Lőrinc, Szíjj László, Garancsi István, Tiborcz István és a többi „nemzeti nagytőkés” 2010 óta állami forrásból bekövetkezett
vagyongyarapodásának 90 százalékával járuljon hozzá a legrászorultabbak megélhetési válságának mérsékléséhez.
Mint írta, mondhatná, hogy a lopott pénz visszajár, de ismerve a magyar igazságszolgáltatás politikailag akadályoztatott működését a jelenlegi válságos helyzetben gyorsabb megoldást hozhat az érintett vagyonok adópolitikai eszközzel való visszavétele és szétosztása a válság károsultjai között.