A budapesti kerületek tiltakoznak az egészségügyi szakrendelők államosítása ellen – derült ki a Budapesti Önkormányzatok Szövetsége (BÖSZ) által kiadott szerdai közleményből. A kerületi önkormányzatokat tömörítő szervezet közlése szerint az új kormányzati elképzelés
- sérti a betegek érdekeit,
- sérti az orvosok és az egészségügyi dolgozók érdekeit,
- rontaná az egészségügyi ellátás színvonalát,
- újabb nettó forráskivonást jelentene az egészségügyből,
- és újabb vagyonvesztést okozna az önkormányzatoknak.
A BÖSZ ezért – mint írták – elküldi az állásfoglalását Pintér Sándor belügyminiszternek – aki az új kormányzati felállásban az egészségügyért is felelős –, és azonnali egyeztetést kezdeményez a kormányzati államosítási szándékok tisztázása érdekében.
A közlemény szerint a szakrendelők számára eddig a helyi önkormányzatok biztosították a felújítási és fejlesztési forrásokat, az államosítással azonban ezek a források elvesznének, vagyis a kormányzati szándék a magyar egészségügyi rendszerből újabb nettó forráskivonást, az önkormányzatok számára pedig vagyonvesztést jelentene.
Úgy látják továbbá, hogy az államosítás miatt sok orvos és egészségügyi dolgozó elhagyná a pályát, a közfinanszírozott egészségügy helyett a magánellátásban keresnének munkát, vagy végleg kérnék nyugdíjazásukat, ami súlyosbíthatja a magyar egészségügyi rendszer ellátási gondjait.
A budapesti önkormányzatok felhívták a figyelmet arra is, hogy a szakrendelők államosításának szándéka ütközik a kormány és a főváros között 2019. év végén létrejött megállapodás szellemiségével, amelyet az önkormányzati tulajdonú egészségügyi intézmények fejlesztése érdekében kötöttek.
E pluszforrásokat a budapestiek érdekében kértük, és nem pedig azért, hogy a kormány elvegye, majd leépítse az önkormányzati szakrendelőket
– írták.