Nyolcvan cég pályázata nyert vissza nem térítendő támogatást az Európai Bizottság brexit-kárenyhítő forrásának keretéből – derült ki a kormányzati pályázati portálon megjelent adatokból.
Magyarország 22 milliárd forintos keretet kapott Brüsszeltől az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépése miatt. Habár az Európai Bizottság döntése alapján 2022 és 2025 között állt volna rendelkezésre az összeg a Brexit miatt nehéz helyzetbe kerülő hazai vállalatok számára, a kormány úgy döntött, hogy előre kifizeti az összeget. Az uniós pályázati portál nyilvántartása alapján a teljes keretet kiosztják a nyertes pályázók között, amit a magyar költségvetésből előfinanszíroz a kormány. Szijjártó Péter külügyminiszter tavaly szeptemberben az MTI-nek nyilatkozva azt mondta: „Úgy döntöttünk, hogy nemzeti forrásból megelőlegezzük ezt az európai uniós forrást, így pályázati lehetőséget biztosítunk azoknak a vállalatoknak, amelyek a brexit miatt most nehézségekkel, kihívásokkal szembesülnek.”
A pénz nem szabad felhasználású, hanem meghatározott fejlesztést, tevékenységet kell belőle végrehajtani. A keretből a második legtöbb támogatást a Mészáros Lőrinc felcsúti milliárdos vállalkozó érdekeltségében álló Kall Ingredients Kft. kapta, ami a Szolnok mellett található tiszapüspöki izocukorgyárat működteti.
A több mint egymilliárd forintot technológiai fejlesztésre nyerték, a támogatói döntés tavaly karácsony előtt két nappal született meg.
Mivel a támogatás feltétele a pályázati kiírás alapján a brexitből közvetlenül származtatott, dokumentumokkal vagy „hitelt érdemlően igazolt”, 2020. február 1. és 2023. december 31. között felmerült, illetve várhatóan felmerülő jövőbeni veszteség kimutatása, a cégnél a többi közt arról érdeklődtünk, mekkora kimutatható kára származott a cégnek a brexitből, illetve az Egyesült Királyságot érintő tevékenységük körülményeire is rákérdeztünk, de a vállakozás nem reagált megkeresésünkre.
A társaság az idén is sikeresen pályázott, márciusban további egymilliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert el az EU gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programjából. Az utóbbi összeget „tejsav alapú komplex kutatás-fejlesztésre” fordítják majd.
A Kall Ingredients Kft.-hez áramló hatalmas mennyiségű közpénz hátteréről 2019-ben írtunk. A kormányfővel baráti viszonyban álló Mészáros Lőrinc érdekeltsége a három évvel ezelőtti cikkünk óta – és a friss pályázatokon kívül is – rengeteg állami támogatásban részesült. A Kall Ingredients
- 2019 decemberében kísérleti fejlesztésre 516 millió forint támogatást kapott a Külgazdasági és Külügyminisztériumtól,
- 2020 júniusában a koronavírus okozta gazdasági zavarok kiküszöbölése címén 67 millió forintban részesült szintén a külügytől,
- 2020 szeptemberében regionális beruházásra 1,7 milliárd forintot kapott a Pénzügyminisztériumtól,
- továbbá 2020 decemberében még 398 millió forinthoz jutott hozzá a koronavírus okozta gazdasági zavarok kiküszöbölésére ugyancsak a pénzügyi tárcától.
Szintén technológiai fejlesztésre nyert el a brexit-kárpótlás alapjából 308 millió forintot a Matolcsy Ádám érdekeltségébe tartozó Balaton Bútor Kft., ami a cég 2020-ban elért profitjának a tizenhétszerese. A támogatói döntés – csakúgy, mint Mészáros Lőrinc érdekeltsége esetében – két nappal karácsony előtt született meg.
A Matolcsy György jegybankelnök fiához tartozó bútorgyár korábban a többi közt épp a jegybank ingatlancége által felújított ingatlanba szállított bútorokat. Ez azért volt érdekes, mert az ifjabb Matolcsy a Népszavának arról beszélt, hogy „a Balaton Bútor Kft. nem indul olyan közbeszerzésen, ahol a kiíró a Magyar Nemzeti Bank vagy annak bármilyen leányvállalata”, illetve azt is közölte, hogy a cég termékeinek 80 százaléka exportra megy, nem koncentrálnak a belföldi piacra. Ez 2020-ban nem sikerült, ugyanis a társaság pénzügyi beszámolójából az látható, hogy a belföldi bevételük majdnem kétszerese volt az export értékesítésüknek. Mivel a beszámoló arra nem tért ki, hogy mely országokba szállítottak bútort, megkerestük a céget kérdéseinkkel, ám a Balaton Bútor Kft. sem reagált érdeklődésünkre.
Erről Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő számolt be.
A szabálytalanság ellenére a cég gond nélkül pályázhatott, és nemcsak a brexit-kárpótlásból részesül, hanem az EU gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programján is nyertes volt, februárban 115 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert el technológiafejlesztésre. Mindezeken felül Matolcsy Ádám érdekeltsége 2020-ban háromszor is állami támogatásban részesült. A Pénzügyminisztérium 34 millió, illetve 38 millió forinttal segítette meg a céget, a külügyi tárca pedig 287 milliót juttatott neki a koronavírus okozta gazdasági zavarok kiküszöbölésére.
Nemcsak Matolcsy Ádám, de a barátjaként ismert Száraz István cége is befutó volt a brexit-kárpótlási program pályázatán. Az üzletember 2020-ban vásárolta meg a Culinaris Kft.-t. A prémium kategóriás gasztrokülönlegességeket árusító delikátlánc a jelek szerint szintén megszenvedte az Egyesült Királyság kilépését az unióból. Ennek ellentételezésére 375 millió forintot nyert el, amiből webshop-kiszolgálóközpontot és hidegkonyha kialakítását fogja elvégezni a pályázat szerint.
Száraz cége sem válaszolt a pályázattal kapcsolatban feltett kérdéseinkre.
A brexit-kárenyhítő program 80 nyertes társaságot tartalmazó listáján feltűnik annak a Gattyán Györgynek az érdekeltsége is, aki az áprilisi országgyűlési választásra alapított pártjával a szavazatok egy százalékát szerezte meg. A felnőtt tartalmat szolgáltató cégével milliárdossá lett üzletember a teqball nevű magyar találmányt gyártó társasággal volt sikeres, amiben a hivatalos adatbázis szerint Gattyánnak nincs tulajdonrésze, ám Forbesnak adott tavaly év végén adott interjújában sajátjaként beszélt a társaságról, amit a cégcsoportja legértékesebb részének nevezett. A G7 írta meg, hogy a Teqball Kft. végső tulajdonosa – a luxemburgi Teqball Holding S.á.r.l vállalaton keresztül – Borsányi Gábor és Huszár Viktor. Utóbbi a Megoldás Mozgalom párt alelnöke, egyben – Borsányival együtt – a Teqball alapítója.
A teqball a lábteniszt ötvözi az asztalitenisszel, egy meghajlított pingpongasztalon játsszák. A cég 255 millió forintot nyert a brexitalapból, ugyanakkor szintén nem válaszolt rá, mekkora export tevékenységet folytatott az Egyesült Királyságba. A cég az elmúlt évek során számos uniós és költségvetési forrásból részesült. Csaknem 300 millió forint EU-támogatást és több részletben 420 millió forint állami támogatást kapott. A Teqball Kft. pénzügyi beszámolója alapján szüksége is van a pénzre, legutóbb ugyanis másfél milliárd forintos veszteséggel zárta az évet.