A Nagyatádi Járási Ügyészség jelentős kárt okozó, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett csalás és más bűncselekmények miatt emelt vádat két Csongrád-Csanád megyei férfival szemben, akik ismert cégek nevében csaltak ki jelentős összegeket más vállalkozásoktól. Tizennyolc embernek a kicsalt pénzekkel összefüggő pénzmosás miatt kell bíróság elé állnia.
A büntetett előéletű terheltek megállapodtak abban, hogy különböző, az interneten fellelhető cégektől fognak pénzeket kicsalni, akiknek olyan termékeket – így különösen gázolajat és műszaki cikkeket – fognak kedvező áron megvételre felajánlani, melyekkel ténylegesen nem is rendelkeznek.
Abban is megállapodtak, hogy az írásbeli ajánlatokat Magyarországon széleskörűen ismert cégek nevében fogják megküldeni, majd a sikeres átverés után, a kibocsátott számlákon leutánozzák ezeknek a vállalatok az arculati elemeit, illetve internetes megjelenését.
A megtévesztett cégek megkeresésével párhuzamosan a vádlottak több álláshirdetést is feladtak, majd a jelentkezőktől a munkaszerződés előkészítésének ürügyén megszerezték a bankszámlaszámukat, melyeket a „klónozott díjbekérőkön” használtak fel azért, hogy a megtévesztett cégek erre utalják át a pénzeket.
A fondorlatos elkövetési módot a vádlottak még azzal is szövevényesebbé tették, hogy a munka ígéretével becsapott személyeket rávették arra, hogy „próbamunkaként” a számlájukra érkezett pénzeket vegyék le és vigyék el egy -lakóhelyükhöz közeli lakatlan részre. A munkára jelentkezőknek a pénzek átutalásának és átadásának körülményeiből már tudniuk kellett volna, hogy bűncselekményből származó vagyon elidegenítésében vesznek részt, cselekményük nyomán ugyanis a kicsalt pénz útja követhetetlenné vált.
Velük szemben gondatlanságból elkövetett pénzmosás vétsége miatt emelt vádat az ügyészség a közreműködésük miatt. A bűncselekmények elkövetésében vezető szerepet játszó két férfi ezzel a módszerrel összesen 67 vállalkozást ejtett tévedésbe, akiknek összesen 76 millió forint kárt okoztak.
A legnagyobb összegű, több mint 9 milliós kárt éppen egy Somogy megyei székhelyű vállalkozás szenvedte el. Persze voltak sikertelen csalási kísérleteik is a terhelteknek, melyekkel további 116 millió forintot próbáltak meg kicsalni az egyes cégektől.
A kiemelkedő tárgyi súlyú csalásokat elkövető vádlottak a nyomozás jelentős részében letartóztatásban voltak, egyikük azóta már a más ügyben kiszabott jogerős börtönbüntetését tölti, míg társa bűnügyi felügyelet alá került.
Az ügyészség bűncselekményben vezető szerepet játszó vádlottakkal szemben börtönbüntetést, pénzbüntetést és közügyektől eltiltás kiszabását kérte, azzal, hogy a korábbi felfüggesztett szabadságvesztés büntetéseiket is rendeljék el, míg a csalásból származó haszon realizálásában közreműködő további 18 vádlottal szemben pénzbüntetés kiszabását indítványozta.