Diákok vagyunk, akik nem maradnak csendben tétlenül miközben az oktatási kormányzat gőzerővel teszi tönkre a közoktatás rendszerét! Tönkre teszik az alternatív és állami iskolai rendszert! Ez nem csak az alternatív suli, hanem az állami sulik ügye is! – írták a szombati köznevelési törvény elleni tiltakozás szervezői a demonstráció meghirdetésékor.
A tüntetést azért szervezték, mert a parlament júliusban megszavazta a köznevelési törvény módosítását, aminek következtében szeptembertől többek közt
- legalább hetven százalékban a Nemzeti alaptantervhez igazítják majd az alternatív iskolák tantervi struktúráját,
- kizárólag állami hatáskörbe kerül az egyéni munkarendről (a korábbi magántanulói státuszról) való döntés,
- négyéves kortól kötelező lesz óvodába járnia a gyerekeknek, valamint
- az intézményvezetők kinevezését nem véleményezhetik sem a pedagógusok, sem a szülők, sem a diákönkormányzatok.
A demonstráció egyik szervezője a 24.hu-nak korábban azt mondta, szeretnék elérni, hogy a döntéshozók gondolják át a törvénymódosítást, tegyék „gyerekbaráttá”. Mint mondta, azt szeretnék, hogy a legközelebbi oktatást érintő törvényalkotásba vonják be a pedagógusokat, a tanárainkat, „akik tudják, hogy valaki miért magántanuló, tudják, hogy mit fölösleges tanítani és mi az, amit még mélyíteni kéne”.
A résztvevők negyed ötig gyülekeznek a Kossuth téren, ezután a beszédek következnek, felszólal többek közt noÁr, Szűcs Tamás, a PDSZ elnöke, illetve a TASZ képviseletében Asbóth Márton.
Helyszíni tudósítónk szerint negyed öt körül nagyjából ötszázan lehetnek a Parlament előtt, főleg iskolások és szülők vannak a helyszínen. Az első felszólaló, Asbóth Márton, a TASZ jogásza azt mondta:
a kormány megint rosszabbá akarja tenni az életet Magyarországon.
Mint mondta, a kormány már számtalanszor bizonyította, hogy a gondolkodó, cselekvő, szabad polgárt ellenségnek tekinti.
Ti szabad oktatást, értelmes, modern, felszabadult iskolát szeretnétek. Mi, a TASZ, pedig azért vagyunk, hogy megállítsuk a kormány ámokfutását
– jelentette ki Asbóth, aki emlékeztetett, hogy mivel a törvénymódosítás alkotmányellenes, megtámadják azt az Alkotmánybíróságon. Emlékeztetett, hogy
nincs két egyforma gyerek, olyan oktatást szeretnénk, ami tudja ezt.
A második felszólaló Molnár Tibor felmondott pedagógus volt, aki hangsúlyozta, hogy
az állam időgépet játszva visszavisz a hetvenes években.
Az egykori tanár szerint ha nem tudunk a változó világ kihívásaihoz alkalmazkodni, megbukunk. A „törvényjavaslatba bújtatott támadások” szerinte azt bizonyítják, hogy ennek a rendszernek nincs szüksége szabadon gondolkodó emberekre.
Rendszerváltásra van szükség az oktatásban, ehhez pedig azt a rendszert kell leváltani, amelyik rátelepedett oktatásunkra, szögezte le. Molnár Tibor szerint a politika által okozott problémákat csak politikai eszközökkel lehet orvosolni.
Tasi Zsuzsi, egy középiskolás diák felhívta a figyelmet arra, hogy rengeteg diák kiszorul a felsőoktatásból, ha kötelező lesz a nyelvvizsga a felvételihez.
Szeretném figyelmeztetni Orbán Viktort, hogy egy napja van hátra letenni a nyelvvizsgát, különben népszavazási kezdeményezéssel fogunk élni
– hangsúlyozta, majd felszólított mindenkit, hogy
Ébredjetek fel, amíg csak néhány szoba ég, különben bennégünk mind.
Ambrus Magdolna, a Pedagógusháló egyik alapítója azt a kérdést tette fel, hogy tudják-e, hogy egy pályakezdő óvodapedagógus 130 ezer forintot visz haza havonta?
Tudta, hogy 1984-et írunk?
– kérdezte az óvodapedagógus, aki többek közt kijelentette, hogy a kormányt vádolja azért, hogy angol vagy testnevelés szakos tanár tanítja majd magyarra, történelemre vagy matematikára a gyerekeket.
Molnár Áron, a noÁr formáció alapítója felhívta a figyelmet arra, hogy a tüntetést 15-16 éves diákok hozták létre, ez nagyon vagány, jegyezte meg.
Felszólította a fiatalokat, hogy „ha valamin változtatni akartok, addig üssétek a vasat, amíg az nem sikerül!”.
Szűcs Tamás, a PDSZ elnöke szerint ki kell használni minden jogi eszközt, üzenik ezt azoknak a tanároknak is, akiknek nem fizették ki a túlórákat.
Itt most nem ötszáz ember próbál hitet tenni amellett, hogy másképpen is nyomást kell gyakorolni a hatalomra
– hangsúlyozta.
A demonstráció egyik szervezője végül arról beszélt, hogy nem számított rá, hogy ennyien megjelennek majd.
A tüntetés szervezői az esemény végén országos diáksztrájkot jelentettek be, mint mondták:
szeptember 13-án minden diák maradjon otthon, ne menjen be, mert mi így tiltakozunk.
Kiemelt kép: Ivándi-Szabó Balázs / 24.hu