Az IDEA Intézet 2018. november 30-december 3. között közösségi média alapú kérdőív segítségével vett fel adatokat arról, hogyan viszonyul a magyar társadalom az albérlet-, illetve lakáspiachoz. Az adatokból egyértelműen látszik, hogy
Ha nem is személyesen érintettek, szűkebb környezetükben gyakori az ilyen probléma. Vidéki városokban nagyobb arányban számoltak be ilyen gondról, mint községekben, és a legkisebb arányban Budapesten mondták azt, hogy megterheli az albérleti díj a költségvetésüket. Ez valószínűleg azért van így, mert a budapestiek között többen vannak olyanok, akiknek nem kell albérletbe költözniük, míg aki a fővárosba költözik, annak ez az elsődleges opciója – de a különbségek így sem nagyok.
Pártok felett átívelő konszenzus látszik abban, hogy az államnak szabályoznia kellene az albérletpiacot. A fiatalabb szavazóbázisú pártok (Jobbik, LMP) szimpatizánsai értenek ezzel a leginkább egyet, míg a szintén fiatalokra építő Momentum pártolói a legkevésbé, ami utóbbi párt erős piacpártiságával magyarázható. Míg a jobbikosok és LMP-sek válaszai azt igazolják, hogy a fiatalabbak sínylik meg jobban a magas albérleti díjakat.
A vizsgálat végeredménye reprezentatív az ország felnőtt népességére nem, életkor, iskolai végzettség és településtípus tekintetében. Az 2000 fős minta hibahatára az alapmegoszlások esetében legfeljebb +/- 2,2 százalékpont.
Kiemelt kép: MTI/Mohai Balázs