Négy magyarországi egyetemet is új rektor vezethet 2018 júliusától, Balog Zoltán oktatásért felelős miniszter viszont hónapok óta húzza az előterjesztésüket.
Pedig a Pécsi Tudományegyetemen (PTE), a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE), a Budapesti Műszaki Egyetemen (BME), és a Semmelweis Egyetemen már decemberben megtörtént az új rektorjelölt kiválasztása, csakhogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma még mindig nem erősítette meg ezeket a döntéseket.
Megkérdeztük az EMMI-t, miért nem bólintott rá a jelölésekre Balog Zoltán, illetve mikor teszi ezt meg. A minisztérium válaszában azt írta, várhatóan a megbízást megelőzően jelenik meg a rektori megbízásokról szóló határozat a Magyar Közlönyben. Mivel az általános gyakorlat szerint a döntéseket megszületésükkor teszik közé a Magyar Közlönyben, ezért újabb levelet küldtünk a minisztériumnak, hogy tisztázzuk azt a kérdést: a négy említett egyetem esetében még nem döntöttek, vagy más oka van a késedelemnek. Erre az a válasz érkezett: a döntési eljárás még folyamatban van.
Kerestük a döntésre váró egyetemeket is, de a BME, és az SZTE sem válaszolt arra a kérdésünkre, tudják-e, eddig miért nem erősítették meg a kinevezéseket, ahogy arra sem reagáltak, hogy kaptak-e tájékoztatást arról, mikor történik ez meg. A Semmelweis Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem pedig a minisztériumhoz irányított minket, mondván a kérdések megválaszolásában csak a fenntartó minisztérium az illetékes.
Sikerült viszont elérnünk az orvosi kart vezető dékánt, Miseta Attilát, aki lassan négy hónapja, december közepén szerzett szavazattöbbséget a Pécsi Tudományegyetem rektorválasztó szenátusi ülésén. Lapunknak elmondta, hogy a megerősítés egyelőre várat magára,
Ennél gyorsabban szokott ez menni
Megnéztük néhány példát a korábbi évekből, hogy lássuk mennyire általános gyakorlat az, hogy a jelölés és a döntés között körülbelül négy hónap telik el. A Magyar Narancs 2013-as Rektort választ a miniszter című cikkében egészen jól látható, mi az általános gyakorlat. A Debreceni Egyetem szenátusa akkor február 14-i ülésén rangsorolta a rektori pályázatokat, és kétharmados többséggel Paragh György pályázatát támogatta. Balog Zoltán áprilisban ennek ellenére Szilvássy Zoltánt javasolta rektornak.
Kecskeméten is hasonló volt a helyzet, itt Steklács János kapta a legtöbb szavazatot a március 21-i rektorválasztó szenátusi ülésen, Ailer Piroska pedig a második helyen végzett. Ehhez képest Balog Zoltán kinevezési felterjesztésében Ailer Piroskának szavazott bizalmat. Májusban. Vagyis itt is körülbelül két hónap alatt hozott döntést. De nézzünk egy kicsit közelebbi kinevezést. A Debreceni Egyetem legfőbb döntéshozó testülete 2017. február 23-ai ülésén Szilvássy Zoltánt javasolta a rektori székbe július 1-től 5 éves időszakra, 2022. április 30-ig. A döntést megküldték a minisztériumba, a tárca kezdeményezte a rektor kinevezését a köztársasági elnöknél, ez pedig meg is történt május közepén. Vagyis ebben az esetben a felterjesztés és a kinevezés között telt el három hónap.
Most viszont ott tartunk, hogy a rektorjelöltek már lassan négy hónapja várnak Balog Zoltán válaszára.
Kiemelt kép: Vajda János / MTI