Az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára azt mondta, a kormány mindent megtett azért, hogy senki ne kényszerüljön arra, hogy hidegben közterületen éjszakázzon. Bővítették a kapacitásokat: országosan a hajléktalanok számára 9600 férőhely áll rendelkezésre, a krízisidőszakban a férőhelyek számát 1500-zal növelik, a pénzügyi fedezetet az ellátók számára biztosították.
Czibere Károly közölte: ezen túl a nappali melegedőkben összesen 7500 férőhely van és nemcsak felkészítették, de tovább is fejlesztették az ellátórendszert. A kapacitásokat tovább növelik a “vörös kód” intézményének bevezetésével. Extrém hidegben kiadják a “vörös kódot”, akkor a bentlakásos szociális intézményeknek is ellátást kell biztosítaniuk a hajléktalanoknak, ha a diszpécserszolgálat jelzi, hogy a hajléktalanokat ellátó rendszer már nem tud több embert fogadni. (A hónap utolsó napjaiban éjszaka már fagyhat, a Kiderül.hu szerint a legalacsonyabb hőmérséklet -3 és +3 fok között alakul.)
Az utcai szociális szolgálatok megerősítésére fejlesztési pályázatot hirdettek, ennek keretében autóvásárlást támogatnak, fenntartónként 5 millió forinttal. Továbbá a jelenlegi 83 utcai szociális szolgálatot további öttel bővítik és a diszpécserközpontokat is szeretnék megerősíteni, amire 62 millió forintot biztosítanak. A krízisautók működését 15 millió forinttal támogatják.
Czibere Károly elmondta, a hajléktalanok téli egészségügyi ellátására 92 millió forintot szánnak és folytatódik az a 4 milliárd forintos uniós finanszírozású program, amelynek köszönhetően naponta négyezer adag meleg ételt osztanak szét a hajléktalanoknak.
Az államtitkár kitért arra is, hogy 13 millió forintból program indul négy budapesti aluljárói helyzet kezelésére.
Az aluljárókat vissza kell adni a közlekedőknek, a hajléktalanoknak pedig esélyt kell adni, hogy ne aluljáróban töltsék az éjszakát.
A tavasszal meghirdetett Elsőként lakhatást! nevű reszocializációs program – amely azt szolgálja, hogy egy hajléktalanná váló ember ne ellátóintézménybe, hanem albérletbe kerüljön – keretét a megnövekedett érdeklődés miatt 1,7 milliárd forintról 2 milliárdra növelték. Az államtitkár szólt arról is, hogy a kihűlés által veszélyeztetett emberek között nagyobb arányban vannak azok, akik a saját otthonukban vannak kitéve ennek a veszélynek. Az önkormányzatoknak ezen a területen speciális felelősségük van, adott esetben közbe kell lépniük és segíteniük kell.
A kormányzat a szociális tűzifaprogram keretét 3 milliárd forintról 4 milliárdra növelte.
Aknai Zoltán, a Menhely Alapítvány igazgatója elmondta, hogy az országban hét diszpécserszolgálat működik, a közép-magyarországi regionális diszpécserszolgálat feladatait az alapítványuk látja el, amely ennek során 33 budapesti utcai gondozószolgálat működését is koordinálja. (mti)